Jak zvýšit proočkovanost? Plzeňský kraj žádá o spolupráci praktické lékaře!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 26. říjen 2021 17:14
Jak zvýšit proočkovanost? Plzeňský kraj žádá o spolupráci praktické lékaře! ilustrační. Foto: FN Plzeň

V celém Plzeňském kraji je první dávkou naočkováno celkem 658 696 osob. Dokončené očkování oběma dávkami má za sebou již 328 948 lidí a třetí posilující dávkou je očkováno 7 387 osob. Informovala o tom Helena Frintová z Plzeňského kraje. Zajistit ještě vyšší proočkovanost mají pomoci praktičtí lékaři. Ke spolupráci je vyzvala hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.

Už dva týdny je uvolněno očkování třetí dávkou pro ty, kterým uplynula lhůta 6 měsíců od ukončení očkování. Ve všech očkovacích centrech v Plzeňském kraji se očkuje s registrací i bez nutnosti předchozí registrace. Nadále také pokračuje očkování pro ty, kteří dosud očkování kteroukoli ze schválených vakcín nevyužili. Očkovat všemi schválenými vakcínami mohou také praktičtí lékaři, kteří si bez závislosti na krajských centrech mohou vakcíny objednat přímo u distributora. Ke spolupráci pro zajištění vyšší proočkovanosti populace je v pondělí vyzvala hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.

„V Plzeňském kraji máme proočkovanost více než 64 %, v pobytových zařízeních sociálních služeb pak až 89 %, což  považuji za dobrý výsledek. Rádi bychom dosáhli 70% proočkovanosti, a proto se snažíme jít lidem s možností očkování naproti,“ říká hejtmanka Ilona Mauritzová. Přestože se podle ní šíří zprávy o tom, že i očkovaní se mohou nakazit, je nutné si uvědomit, že ti, kteří jsou opravdu nemocní a mají ukončené očkování, jsou především staří lidé s přidruženou nemocí a velmi špatnou imunitou, anebo mají už delší dobu po očkování. "Proto je odborníky doporučována posilující třetí dávka," podotkla hejtmanka.

V Plzeňském kraji je v tuto chvíli evidováno aktuálně 2302 nemocných, z toho je 35 hospitalizovaných. „Díky vysoké proočkovanosti lidí nad 60 let, což je téměř 75-80 %, je proto zátěž v našich nemocnicích zatím minimální,“ zdůraznila Ilona Mauritzová s tím, že i proto kraj zdůrazňuje význam posilující třetí dávky očkování.

Statistická data dokládají, že převážná většina hospitalizovaných pacientů v Plzeňském kraji je neočkovaná. „Například v největší nemocnici, ve FN Plzeň, bylo k pátku minulého týdne 19 hospitalizovaných a z toho 13 neočkovaných. Na lůžkách intenzivní péče byli pouze neočkovaní, nejmladšímu z nich je 37 let. Ve srovnání s jarním obdobím jsou na covidových lůžkách hospitalizovány i mladší kategorie zhruba od 45 let. I v této skupině se v naprosté většině případů jedná o neočkované.  Statistická data tedy prokazatelně hovoří ve prospěch očkovaných. Nejvíce v tuto chvíli jsou zasaženy okresy Plzeň-město a Klatovy,“ upozornila hejtmanka.

Proto ke spolupráci pro zajištění vyšší proočkovanosti obyvatel kraje Ilona Mauritzová vyzvala v pondělí 25. října praktické lékaře. Bez závislosti na Plzeňském kraji mohou objednat vakcíny a svým klientům, kteří mají o očkování zájem, je aplikovat. Do jejich ordinací je zajištěna distribuce všech v České republice dostupných vakcín. Balení očkovací látky je uzpůsobeno možnostem spotřeby praktických lékařů, stejně jako podmínky jejich skladování. Dospělou populaci mohou očkovat i dětští praktici.

„V našem kraji jsme vybudovali dostatek očkovacích míst, postavili jsme i mobilní týmy a máme vybudovanou síť míst pro testování jak antigenními, tak PCR testy. Očkovací i testovací místa najdou občané na krajských webových stránkách. Věřím také, že lidé nepodcení testování, a pokud nejsou očkovaní, budou dodržovat platná opatření,“ připomněla Mauritzová. Ocenila také, že ředitelé sedmi středních škol zřizovaných krajem, kde byla vyšší nemocnost, využili pro první dva dny tohoto týdne možnost udělení ředitelského volna pro snížení rizika možné nákazy.

„Potvrzuje se, že jedinou možností, jak zůstat zdravý, anebo mít jen lehký průběh nemoci, a nebýt tak ohrožen na životě, je být naočkovaný. To je i podmínka pro konec celé řady omezujících opatření, které určitě netěší už nikoho. Je to osobní rozhodnutí každého z nás, které ale přímo ovlivňuje i životy všech ostatních. Prosím tedy všechny, kteří ještě očkováni nejsou, aby svůj postoj ještě jednou zvážili a přehodnotili. A to především kvůli svému zdraví,“ dodala Mauritzová.