Plzeňané se vrhli na samosběr jahod

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 7. červen 2022 06:55
Plzeňané se vrhli na samosběr jahod ilustrační. Foto: pixabay

Náklady v zemědělství raketově rostou a někteří pěstitelé zvyšují ceny svých produktů. Týká se to i jahod, jejichž sklizeň právě začala. V plzeňské jahodárně šli ale opačnou cestou. I přes zvýšené náklady zlevnili jahody při samosběru o 30 korun za kilo. Je to prý lepší, než aby shnily na poli.

Letošní úroda jahod je díky počasí lepší, než v předcházejících letech. Jsou velké, sladké a je jich hodně. Lidé si je sami natrhají a ještě oproti loňskému roku ještě ušetří. "Zájem lidí je relativně velký, a to proto, že jsme snížili cenu z 80 korun na 50 korun," vysvětlil provozovatel jahodárny Oldřich Kříž. 

Vstupní náklady na pěstování jahod se přitom oproti loňsku zvýšily o polovinu. Navíc lidé nemají tolik peněz, jako dřív. Všechno je dražší. Hrozilo, že se nepodaří prodat celou úrodu. Proto šla jahodárna s cenou výrazně dolů. "Náklady rostou, ale my jsme si uvědomili, že to musíme hlavně prodat. A to i za cenu, která neodpovídá nákladům. Pořád lepší to prodat za nižší cenu, než je nechat na poli shnít. Nemůžeme si dovolit jahody skladovat, jako židle nebo skříně," podotkl Kříž.

Díky tomu je v Plzni o jahody velký zájem. Jak o samosběr, tak i o ty, která natrhali brigádníci. Také ti mají zájem o přivýdělek. Jenže jahodárna už na to nemá kapacity. "Zájem je veliký, máme i Ukrajinky. Přetlak byl takový, že bychom si mohli dovolit zaměstnat mnohem více lidí, ale nemáme na to plochu, takže není potřeba přijímat další brigádníky," dodal.