Plzeňan, který šel ve stopách Jana Palacha. Město uctilo památku Josefa Hlavatého

Zveřejněno v Z Plzně
Od - sobota, 21. leden 2023 11:46
Plzeňan, který šel ve stopách Jana Palacha. Město uctilo památku Josefa Hlavatého Foto: Magistrát města Plzně

Město Plzeň uctilo památku svého rodáka Josefa Hlavatého, který se 20. ledna 1969 krátce po 20. hodině polil petrolejem a zapálil. Svůj čin spáchal jen pár dnů poté, co se v Praze pokusil upálit student filozofie Jan Palach. Oba dva na následky svých činů o pár dnů později zemřeli.

Životní osud Josefa Hlavatého si město připomíná pravidelně od roku 2019. V pátek proto představitelé města položili květiny u pomníku na náměstí T. G. Masaryka přesně v místech, kde se tento hrůzný čin odehrál.

Pětadvacetiletý rodák z Křimic Josef Hlavatý utrpěl popáleniny druhého stupně na téměř 70 procentech povrchu těla. Po převozu do vojenské nemocnice byl při vědomí a podle dostupných zdrojů během ošetřování lékařům stále opakoval, že: „... čin spáchal na protest proti tomu, že jsou zde Rusové“.

Tehdejší komunistický režim se však snažil, aby se na tuto událost zapomnělo. Josef Hlavatý sice čelil v lednu 1969 osobním problémům, je ale historicky prokázáno, že se v srpnu 1968 účastnil protestů před budovou tehdejšího Československého rozhlasu. Byl tedy jedním z Plzeňanů, kteří vytvořili lidský řetěz, bránili obsazení rozhlasu okupačními vojsky a snažili se co nejdéle udržet nezávislé svobodné vysílání.