Plzeň si připomněla Rudolfa Löwyho, bojovníka proti nacismu a zachránce židovských památek

Zveřejněno v Z Plzně
Od - úterý, 27. únor 2024 06:44
Plzeň si připomněla Rudolfa Löwyho, bojovníka proti nacismu a zachránce židovských památek Foto: plzen.eu

Květiny u hrobu Rudolfa Löwyho na židovském hřbitově v Doubravce připomínají, že 23. února 2024 uplynulo 30 let od jeho úmrtí. Rudolf Löwy se účastnil se bojů ve druhé světové válce jako příslušník československé obrněné brigády a zasloužil o záchranu židovských památek.

Rudolf Löwy se narodil v Plzni 14. listopadu 1918. Za druhé světové války uprchl s bratrem Oskarem do Velké Británie. Z vlasti odjel posledním vlakem před okupací, čímž unikl holokaustu. Ve Velké Británii se dobrovolně přihlásil k 1. československé obrněné brigádě. S ní se zúčastnil bojů v západní Evropě, mimo jiné například bitvy o Dunkerque. Dostal mnoho ocenění a řádů. Do Plzně se vrátil v roce 1945. Po válce pracoval na rodinném statku v Kunějovicích na severním Plzeňsku, po převratu v roce 1948 byl rodině statek sebrán. Rudolf Löwy mohl pracovat jako řidič nákladních aut.

Od 60. let minulého století se stále více věnoval obnově života plzeňské židovské obce, historii a záchraně židovských památek. V důchodu se již plně soustředil na zastavení devastace starých židovských hřbitovů a rekonstrukci plzeňské synagogy. Po jeho smrti po něm byla pojmenována nadace na pomoc plzeňským synagogám. Nadace Rudolfa Löwyho podporuje opravy plzeňských synagog, kulturní a společenské akce, které se v nich konají.