Plzeň se připravuje na možné problémy s cizinci po propouštění

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 19. březen 2020 17:47
csm_Rokycany_2016_11_01_33b8f81b3e Foto: www.borgers-group.com

Plzeň se intenzivně připravuje na možné problémy, které mohou v regionu vzniknout po propouštění zahraničních zaměstnanců, zejména agenturních. Ve městě jich pracuje až 18 500 a v Plzeňském kraji kolem 55 000 z EU i ze třetích zemí, což je téměř desetina všech obyvatel. Největší obavy má město z propouštění z firem vyrábějících díly pro velké automobilky, z nichž řada kvůli pandemii koronaviru přerušila výrobu. Už ve středu přišla zpráva o propouštění stovek lidí z firmy Borgers z nedalekého Rokycanska.

"Dali jsme dohromady seznamy všech zaměstnavatelů a pracovních agentur a provedli první kampaň, která míří na zastávky MHD a veřejné dopravy. Informační letáky jsou v šesti jazycích," uvedl radní pro bezpečnost Martin Zrzavecký. Město bude teď zaměstnavatele a agentury obvolávat, zjišťovat situaci, upozorňovat je na rizika a ještě dnes jim předá letáky, aby je rozdali lidem. Jde hlavně o sedm největších agentur, které spolupracují. "V letácích je informujeme o tom, že se na veřejnosti nesmí pohybovat bez zakrytých úst, mají omezený pohyb a musí dodržovat zvýšenou hygienu," řekl Zrzavecký.

"Posilujeme bezpečnostní opatření, víc je v pohotovosti městská policie (v terénu se pohybuje 280 strážníků), více kontrolujeme ubytovny a jejich okolí," uvedl radní. Propouštění jsou podle něj jedna věc, druhou je fakt, jak s propuštěnými cizinci agentury naloží. "Borgers se s tím zatím nějak rozumně vypořádal," řekl. Agentury si zhruba 400 propuštěných pracovníků nějakou dobu nechají, nebudou muset opustit ubytovny a určitý čas jim budou něco platit. "Ale to asi všichni neudělají," dodal Zrzavecký.

Pokud by město zjistilo, že je situace neúnosná, požádá odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra, který pomohl v Plzni v době krize v roce 2010, kdy autobusy placené státem odvážely cizince domů z městských částí Radčice a Malesice. Nyní, v době uzavřených hranic, by byl návrat do Rumunska, Bulharska, Polska, na Ukrajinu i Slovensko komplikovaný. "Ale museli bychom to zařídit," dodal radní.

čtk