Plzeň - město sportu. Radnice chce vybudovat hřiště pro ragby, baseball i americký fotbal

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 11. duben 2023 08:39
Plzeň - město sportu. Radnice chce vybudovat hřiště pro ragby, baseball i americký fotbal Zdroj: Pilsen Patriots/J. Hutter

Vybudování sportovního areálu s hřišti a se zázemím pro ragby, baseball a americký fotbal plánuje v okrajovém obvodu Litice vedení plzeňské radnice. Sportovci, kteří se těmto sportům věnují, na svá hřiště a zázemí čekají mnohdy více než 25 let. Zatím se zpracovává studie, která by měla mimo jiné určit cenu za stavbu čtyř hřišť, menší tribuny a zázemí se šatnami, sklady a případně rehabilitací.

"Zpracovává se hmotně ekonomická studie, na ni je alokace do půl milionu korun, takže tato studie by měla identifikovat cenu. Cílem je postavit tam čtyři hřiště na baseball, ragby, americký fotbal. Chtěli bychom k tomu kultivovat i to prostranství, je to zatím pole," řekl primátor Plzně Roman Zarzycký. Hřiště by měla být s umělou i s přírodní trávou. Primátor by chtěl, aby se náklady na vybudování areálu, který budou moci využívat až tisíce lidí, vešly do nižších stovek milionů korun. V současném volebním období se nepodaří areál vybudovat, ale připravit jeho stavbu. Po studii bude teprve třeba připravit projekty a získat stavební povolení a územní rozhodnutí. Stavět by se pak měla všechna hřiště i zázemí najednou.

Územní plán podle radního pro sport Tomáše Morávka (Pro Plzeň) stanoví plochu pro případná sportoviště za současným litickým fotbalgolfovým hřištěm. Americký fotbal, ragby i baseball podle něj nepatří k tak populárním sportům, jako například fotbal či hokej, jejich obliba ale stále roste, hlavně u dětí.

"Americký fotbal čeká na své vlastní sportoviště přes 25 let a momentálně využívají různé prostory a různá sportoviště a pravidelně se stěhují z místa na místo. Stejně je na tom ragby, kde zaznamenali nárůst členské základny a obrovský zájem dětí, ale také dlouhodobě nemají kde sportovat," řekl Morávek. Například klub ragby má podle něj kromě dospělých ještě kolem 250 dětí, srovnatelné je to u amerického fotbalu či baseballu.

čtk