Plán tramvajové trati na Vinice žije

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pátek, 10. září 2021 16:00
Plán tramvajové trati na Vinice žije Zdroj: MMP/Vizualizace tram. trati z Vinic u Amfiteátru/město Plzeň

Obyvatelé Vinic a Sylvánu by se v budoucích letech mohli dočkat tramvajové trati. Město Plzeň tu očekává rozvoj bytové výstavby, proto by tu nová trať byla více než vhodná.

Projekt nové tramvaje na Vinice představí občanům zástupci města Plzně přímo v tramvaji v ulici Na Chmelnicích, tedy v místě, kde by měla v budoucnu jezdit po kolejích. „Plzeň dlouhodobě podporuje a chce podporovat veřejnou dopravu, která je páteří dopravy po městě. Nejvýznamnějším prvkem městské dopravy v Plzni je tramvajová síť, která je velmi rychlá díky tratím odděleným od ostatní dopravy. Že umíme stavět tramvajové tratě, jsme si úspěšně vyzkoušeli nedávno, když jsme v roce 2019 otevřeli prodlouženou tramvajovou trať na Borská pole za 616 milionů korun včetně DPH. To ulevilo cestujícím, z centra města je tramvaj doveze až k univerzitě a městskému industriálnímu parku Borská pole. Stejně tak by se mohlo v budoucnu ulevit i obyvatelům Vinic a Sylvánu,“ uvedl primátor Martin Baxa.

Vzhledem k tomu, že se Plzeň rozrůstá, hledají dopravní odborníci řešení, jak vylepšovat a posilovat i síť linek MHD. V případě sídliště Vinice obsluhovaného nyní hlavně autobusy linky 41 se jako řešení nabízí právě tramvaj. Tramvaje jedou po samostatně vedených kolejích, aniž by se jich dopravní zácpy nějak dotkly, tedy bez vlivu na jízdní řád. Na Severním Předměstí jezdí tramvaj zatím jen z Košutky a Bolevce, výhledově by se mohla přidat právě ještě trojka z Vinic.

V ulici Na Chmelnicích je možné postavit 1,5 kilometru dlouhý dvoukolejový tramvajový úsek, který se má stát součástí tramvajové linky číslo 3 v trase Vinice – Sady Pětatřicátníků – Hlavní nádraží – Mikulášské náměstí.

Zájemci se mohou s projektem blíže seznámit od 14. do 22. září, vždy od 7 do 19 hodin přímo v propagační tramvaji, která bude stát v ulici Na Chmelnicích u zastávky Brněnská. Projednání záměru tramvajové trati na Vinice s veřejností se uskuteční ve čtvrtek 16. září a v pondělí 20. září od 14 do 18 hodin. Od 17 hodin se projednání zúčastní i představitelé vedení města Plzně i městského obvodu Plzeň 1. Informace o projektu jsou také na internetu na stránce: www.trojkounavinice.cz.