Pandemie koronaviru komplikuje slavnostní rozsvícení vánočních stromečků

Zveřejněno v Z Plzně
Od - středa, 24. listopad 2021 14:26
Pandemie koronaviru komplikuje slavnostní rozsvícení vánočních stromečků ilustrační. Foto: ÚMO Plzeň 3

Město přesunulo slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí do online prostoru, pandemie koronaviru zasáhla ale i obvody, které podobné akce chystaly. Například na Doubravce zrušili kulturní i doprovodný program, hudební vystoupení pak nebude ani na Slovanech. Centrální obvod a první plzeňský obvod ještě vyčkávají.

"S ohledem na zhoršující se epidemiologickou situaci a stávající opatření jsme se rozhodli zrušit kulturní a doprovodný program u sobotního rozsvícení vánočního stromu. Respektujeme vládní nařízení, zároveň nechceme okolo vánočního stromu stavět oplocení a rozdělovat společnost," uvedl mluvčí čtvrtého obvodu Jan Švábek. O vánoční atmosféru v Habrmannově parku ale lidé nepřijdou. Od 17 do 19 hodin si návštěvníci budou moci prohlédnout vánoční ledové sochy, rozsvícený stromeček nebo si dát svařák v doprovodu vánočních koled. "Chystaný ohňostroj proběhne ve chvíli, kdy si jej budeme moci užít všichni společně a bez omezení," dodal Švábek.

V neděli 28. listopadu rozsvítí stromeček i na Slovanech. "Samotné rozsvícení stromečku zůstává, zrušili jsme ale všechna kulturní vystoupení, aby se lidé neshlukovali. K dispozici nebude ani občerstvení," potvrdila pro náš server Drahomíra Bílková z ÚMO Plzeň 2. Velkým lákadlem slovanského akce tak bude fotobedna. Lidé si budou moci udělat zdarma na památku fotku od 15:30 do 18:30. Samotné rozsvícení stromečku se uskuteční v 17 hodin. 

Centrální plzeňský obvod má rozsvěcovat stromečky 5. prosince na Skvrňanech a 12. prosince na Borech. "Budeme reagovat na aktuální situaci a opatření. V průběhu příštího týdne se rozhodne," potvrdila mluvčí centrálního obvodu Alena Marešová. Loni obvod rozsvítil stromky bez přítomnosti veřejnosti. "Tento režim by se asi dodržel letos. Pokud by se něco měnilo a byla přísnější opatření, navázali bychom na loňský model," dodala.

Dvě akce spojené s rozsvícením stromečků plánují také na prvním plzeňském obvodě. 30. listopadu v parku U Bazénu na Lochotíně, 7. prosince na Vinicích. Zejména na Lochotíně se ho pravidelně účastní tisíce lidí. "Vedení prvního městského obvodu prozatím nechce adventní akce rušit. Při jejich konání však bude nutné řídit se aktuálně platnými vládními nařízeními. Vývoj situace vedení obvodu bedlivě sleduje a je připraveno pružně reagovat," doplnila mluvčí městského obvodu Plzeň 1 Miroslava Vejvodová.