Operní megahit Carmen se vrací do Plzně

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 23. leden 2020 11:16
Carmen opera DJKT Plzeň Carmen opera DJKT Plzeň. Foto: M. Root

Bizetova Carmen patřící mezi nejhranější a nejúspěšnější opery se 25. ledna 2020 vrátí do Plzně, tentokrát se španělské rytmy rozezní na Nové scéně DJKT. V titulní roli vášnivé Carmen se v alternacích představí dlouholetá sólistka souboru opery Jana Foff Tetourová, hostující Václava Krejčí Housková a Nina Gracheva. Opera bude uvedena ve francouzském originále s českými titulky.

Foto: M. Root

V Plzni byla uvedená poprvé již 30. prosince 1885. Současné uvedení, stejně jako poslední plzeňské nastudování z roku 2000, má po hudební stránce na starosti dirigent Jiří Štrunc. „Ke Carmen se vracím nesmírně rád. Je to opera, která nemá slabého místa. Vynikající příběh, skvělá hudba. Bizetova Carmen je vlastně hit za hitem a já nevěřím, že existuje někdo, kdo by tuto hudbu neznal,“ prohlásil Štrunc.

Plně dostát atraktivitě titulu je připraven celý inscenační tým v čele s režisérem Martinem Otavou. „Jako režisér nevytvářím novátorské pohledy na inscenace za každou cenu. Chci, pro diváky připravit operu o radosti, živelné energii, lásce a zoufalé vášni. O touze nespoutané svobody v tom dobrém i zlém,“ vysvětluje režisér.

Jednou z předností inscenace bude také silné pěvecké obsazení. V nezkrotné Carmen se objeví hostující mezzosopranistky, Václava Krejčí Housková a Nina Gracheva, a domácí Jana Foff Tetourová, které se v téže roli objevila i v posledním plzeňském uvedení. „Myslím, že v každé ženě se najde něco z Carmen. Pan režisér má přesnou představu o psychologickém profilu Carmen, který se mi, jak doufám, podaří naplnit. Rozhodně by to neměla být žena, která pouze prvoplánově svádí muže,“ uvedla Jana Foff Tetourová. Jako Don José vystoupí Philippe Castagner nebo Paolo Lardizone, uhrančivého toreadora ztvární Csaba Kotlár a Jiří Rajniš ml., a něžnou Micaëlu Ivana Veberová, Megan Barrera či Doubravka Součková, která plzeňské diváky uchvátila svou Ofélií v opeře Hamlet.

Fotogalerie