Omezení volného pohybu pokračuje, pendleři budou muset při návratu do karantény

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 23. březen 2020 18:54
Koronavirus Ilustrační foto: Pixabay

Omezení volného pohybu osob v ČR kvůli koronaviru vláda prodloužila do 1. dubna. Nové opatření zavedla také pro pendlery. Při návratu do České republiky totiž budou muset do povinné dvoutýdenní karantény.

Opatření měla původně platit úterních 6 hodin. Nadále tak zůstane uzavřená většina obchodů a restaurace. Zákaz se netýká výdeje pokrmů okénkem nebo prodeje jídla s sebou bez vstupu do provozovny. Nadále platí také zákaz volného pohybu. Nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení.

Hodně diskutovaným tématem byli tzv. pendleři. "Vnímáme reakci zejména z příhraničních krajů. Pracovníkům tedy dáváme na výběr. Máte možnost odjet, dohodnout se se zaměstnavatelem a domluvit si tam ubytování. Kdykoli se pak pendleři rozhodnou vrátit, budou umístěni do karantény na 14 dní," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že opatření platí pouze na hranicích s Německem a Rakouskem.

V rámci podpory ekonomiky vláda také rozhodla, že živnostníci by nemuseli půl roku platit zálohy na sociální pojištění. Ministři se zároveň shodli, že na čtyři měsíce pozastaví povinnost elektronicky evidovat tržby (EET).

Vláda v pondělí schválila kvůli boji proti ekonomickým dopadům šíření koronaviru zvýšení schodku letošního státního rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun.

Podle očekávání se upravuje také doba, kdy budou moci nakupovat senioři. Ve velkých obchodech tomu tak bude od 08:00 do 10:00, v menších už omezení platit nebude.