Odložili byste do něj čtyřnohého miláčka? Plzeňané vymysleli box pro psy

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - sobota, 27. březen 2021 08:15

Potřebujete si zajít nakoupit nebo si cokoli vyřídit a úřad a máte sebou psa? Přesně tenhle problém má vyřešit tzv. Dog Dock neboli box na psy, který vznikl v plzeňské Doubravce u budovy místního městského úřadu. Za nápadem stojí manželé Kateřina a Čestmír Koželuhovi.

"Máme pejska šest let a párkrát se nám stalo, že jsme šli z procházky a chtěli jsme si dojít pro nějaké pečivo nebo ovoce," uvedla Kateřina Koželuhová. Nechávat psa uvázaného u sloupku před obchodem se jí ale nechtělo. A tak přišla s nápadem na box pro pejsky. "Bouda je zamykatelná na pětikorunu. Pejsek je tím pádem v bezpečí, neštěká na lidi, nikdo ho neukradne, nic mu nehodíte," popsala.

Samotný box pak vyrobil manžel paní Kateřiny převážně z voděodolné překližky s balakrylovou barvou na bázi vody, všechny použité barvy jsou zdravotně nezávadné. "Konstrukce se skládá z taho kovu, což je perforovaný plech, kterým může proudit vzduch dovnitř. Zepředu boudičky potom máme dva průduchy nahoře a dole," doplnil Čestmír Koželuha.

Aby psům nebyla zima od země, je podlaha gumová, manželé vše konzultovali s veterinářem. Názory veřejnosti na box se ale různí, jedni ho obdivují a druzí zatracují. "Upřímně je to mnohem lepší varianta, než pes uvázaný u košíků, ponechaný napospas lidem," tvrdí na sociálních jedna skupina lidí. Jiní ale nesouhlasí. "Zavřít psa do takové boudy a odejít, to je pro něj jako trest a hlavně stres," míní další.

Box je k používání zdarma, pětikoruna, kterou vložíte při zamčení, po otevření opět vypadne. Majitelé nikoho box používat nenutí a upozorňují, že slouží jen pro krátkodobé odložení pejska. Box pro pejsky je zatím u úřadu MO Plzeň 4 jen na zkoušku, pokud se osvědčí, může jich ve městě vyrůst více, například u družin nebo školek.