Ocenění v rámci soutěže Interiér roku získal sál v Císařských lázních!

Zveřejněno v Karlovarský kraj ZAK
Od - pondělí, 20. květen 2024 14:19
Ocenění v rámci soutěže Interiér roku získal sál v Císařských lázních! Foto: interierroku.cz

Vestavba multifunkčního sálu v Císařských lázních architekta Petra Hájka uspěla v 9. ročníku soutěže Interiér roku, kde získala Cenu zahraničních médií. Ta byla v soutěži vyhlášena poprvé právě v tomto ročníku a Karlovarský kraj tak získal cenu jako první v historii soutěže.

Letošní ročník byl doslova nadupaný skvělými projekty. Také proto máme z ceny tak velkou radost, vždyť Císařské lázně uspěly mezi 233 uchazeči z České a Slovenské republiky. Navíc o ní rozhodovali zástupci prestižních evropských mediálních domů, tedy znalci oboru. Toto ocenění jednoznačně potvrzuje jedinečnost sálu, který se za necelý rok fungování stal centrem dění mnoha koncertů, akcí, přednášek a konferencí,“ uvedl radní pro oblast regionálního rozvoje Patrik Pizinger.

Vyhlášení výsledků se konalo jako vyvrcholení kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum v pražském Centru současného umění DOX. Sál v Císařských lázních se kromě vítěze kategorie Cena zahraničních médií stal také finalistou kategorie Cena novinářů a finalistou kategorie Veřejný interiér II.

Podobu ceny každoročně ztvárňuje jiný designer, letos to byla umělecká ředitelka sklárny Rückl, designérka sklárny BOMMA Kateřina Handlová. Světelný objekt je tvořen z mnoha dílů, některé jsou pískované, jiné broušené. Obsahují podstavec elektroinstalace, světelný zdroj a kožené popruhy s vyraženým nápisem názvu soutěže, O popruhy se postarali brašnáři. Celkem bylo vyrobeno devět kusů pro vítěze jednotlivých kategorií a pro jednoho hlavního vítěze. Projekt do soutěže přihlásil Karlovarský kraj.

Barevně výrazný a technicky promyšlený multifunkční sál pro koncerty, divadlo, přednášky a další společensko kulturní akce se nachází v v atriu historického objektu národní kulturní památky Císařských lázní. Budova už dávno neslouží svému původnímu účelu.

Sál je využíván k pořádání kulturních, společenských i vzdělávacích akcí. Stojí na šesti nohách umístěných na bodových základech (mikropilotech). Sál je tvořen samonosnou konstrukcí z ocelových nosníků sestavených do pevné prostorové sítě, která se po svém obvodu památkově chráněného objektu nedotýká. Opláštění konstrukce sálu je provedeno z tahokovu a je včetně vlastních ocelových nosníků opatřeno červenou barvou (RAL 3001). Po obou stranách sálu se nachází přístupová schodiště. Sál je vybaven moderní audio a video technikou, akustickými prvky, scénickým osvětlením, osvětlením hlediště a pojízdnou plošinou pro imobilní návštěvníky. Pro svoji variabilnost nastavení a možnosti vyžití se jedná o multifunkční sál. Vrchní část sálu je právě pro svou variabilitu určena pro požádání pro kulturních (koncerty, promítání filmů a menší divadelní představení) a společenských akcí (přednášky, workshopy, prezentace a jiné). Prostory nacházející se pod sálem budou sloužit pro společenská setkání o přestávkách představení i koncertů a zejména pro výstavy nebo jako respirium pro vystavování historických exponátů. Pro uvedené účely bylo do spodní části konstrukce sálu zakomponováno i galerijní osvětlení.