×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Nový šéf Plzeňské teplárenské Václav Pašek vidí budoucnost ve spalování biomasy a plynu

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 4. únor 2020 16:12
Vaclav Pasek Novým generálním ředitelem společnosti Plzeňská teplárenská se stal Václav Pašek.

Novým generálním ředitelem společnosti Plzeňská teplárenská se od 1. ledna 2020 stal Václav Pašek, který doposud působil jako výkonný ředitel společnosti. Ve funkci vystřídal dlouholetého šéfa PT Tomáše Drápelu, který skončil na vlastní žádost. Nový šéf teplárenské společnosti, ve které po fúzi s Plzeňskou energetikou miliardáře Daniela Křetínského vlastní město Plzeň 65 procentní podíl se přišel představit zastupitelům města na jejich pondělním jednání. U této příležitosti jsme Václava Paška vyzpovídali na téma, co teplárnu čeká v nejbližším období.

Jaké jsou vaše vize a plány do nástupu do vedení společnosti Plzeňská teplárenská?

„V teplárenství teď všichni slýcháme, že začíná být „uhlí“ sprostým slovem. Samozřejmě teď hodně přemýšlíme o tom, jak budeme postupovat, čím nahradíme uhlí a podobně. Tou nejrychlejší vizí je zintenzivnění spalování biomasy ve stávajícím kotli K6. Tam bychom chtěli spalovat až 80 procent biomasy a jen 20 procent uhlí. To přispěje k dalšímu navýšení ročního spalování až o 120 tisíc tun a tím vlastně k dekarbonizaci. Ta štěpka a biomasa není zařazena do obchodu s emisními povolenkami CO2. Tím významně budeme šetřit. Další věcí z dlouhodobého hlediska je to, že se snažíme mít to, co dnes na tom trhu je. To znamená zemní plyn, připravujeme na to technologii, přípojky. To jestli to ten plyn bude a nebo ne, to je další věcí.“

Je na trhu dostatek biomasy, kterou je možné spalovat?

„My jsme v letošním roce dělali výběrové řízení na dodavatele a nabídka převyšovala asi o 100 procent naši poptávku. Biomasy je v současné době dost. Očekáváme, že i v důsledku kůrovcové kalamity by měl být dostatek na dalších pět až sedm let. Proto byl také ten náš rychlý krok pro úpravu kotle, což umožní výrazné zvýšení spalování biomasy a následné úspory emisí CO2.“

Plzeňskou veřejnost samozřejmě zajímá, zda nedojde ke zvýšení ceny za teplo?

„Letos proběhla úprava cen jen pro plátce DPH o pět procent, co se týká běžných občanů, tak tam k žádnému navýšení nedošlo. To, jestli se bude navyšovat cena tepla nebo nebude, samozřejmě záleží na politice, na energetické koncepci, na tom, jaké budeme mít investice, jak budeme vydělávat. O tom všem se zatím ještě diskutuje a bude diskutovat v průběhu roku 2020. Uvidíme jak se letos bude pohlížet na ceny tepla pro rok 2021.“

Od kdy by se tedy mohla cena tepla měnit? Do roku 2021 platí garance současných cen tepla, které jsou druhé nejnižší v rámci celé republiky...

„V akcionářské dohodě bylo stanoveno období, do kdy by se neměla měnit cena ze teplo. Samozřejmě od doby, kdy se ta akcionářská dohoda dělala se ty podmínky významně, opravdu významně změnily. Změnil se významně trh s emisními povolenkami, změnila se cena elektřiny, tak je samozřejmě na zvážení, manažerském rozhodnutí a akcionářském rozhodnutí toho, jak se k té ceně tepla bude nadále přistupovat.“