Činohra DJKT uvede českou premiéru hry Jednou hole, jednou na nože

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - sobota, 29. říjen 2022 09:53
Činohra DJKT uvede českou premiéru hry Jednou hole, jednou na nože Ilustrační foto: Irena Štěrbová

Skvělé herecké výkony, černý humor i téma k zamyšlení – to vše přináší hra Anity Augustin Jednou hole, jednou na nože, kterou Divadlo J. K. Tyla uvede jako první divadlo v republice. Česká premiéra se odehraje 29. října 2022 na Malé scéně s překladem Ivy Michňové a v režii Aminaty Keity.

Dynamická groteska vypráví o čtyřech postarších dámách, které čelí obvinění z napadení ministryně sociálních věcí, a je jako stvořená pro Janu Kubátovou (Almut, silná kuřačka trpící nespavostí), Moniku Švábovou (Marlen, čarodějnice) a Apolenu Veldovou (Karlotta, bývalá učitelka tělocviku). Přední herečky plzeňského činoherního souboru pak skvěle doplňuje hostující Veronika Janků (Suzanna řečená velryba), další role ztvárňuje Matyáš Darnady (doktor Klupp a všechny ostatní role).

Spisovatelka Anita Augustin sama převedla do divadelní dramatizace vlastní románovou předlohu, která bohužel není přeložena do češtiny.

„Anita Augustin bez servítek a s černým humorem cupuje na kusy obrazy vlídných stařenek smířených s životem i nastupující demencí. Hra i kniha je obžalobou civilizačních předsudků i systému, ve kterém žijeme už jako mladí, perspektivní a vydělávající daňoví poplatníci, a nakonec nevypovídá o vyhoření, které přichází až s věkem, ale které můžou znát už i teenageři. A kdo jiný by mohl rebelující seniorky ztvárnit lépe než Jana Kubátová, Monika Švábová, Apolena Veldová a Veronika Janků,“ přibližuje novou inscenaci dramaturgyně Klára Špičková.

Na výběru nového titulu pro plzeňskou činohru se podílela ve spolupráci s Klárou Špičkovou i režisérka inscenace Aminata Keita, jež s DJKT spolupracuje poprvé. „Silný příběh, humor a kritika nastavení společnosti, ve které žijeme – to jsou věci, které mě na hře Jednou hole, jednou na nože zajímají a baví. Ženy v důchodovém věku jsou v naší společnosti menšinou. Jakmile přestanou být produktivní, odsuneme je někam na okraj. Přestaneme věnovat pozornost tomu, co říkají a chtějí. Ale ony mají stále své sny, touhy, plány a přání. Chtějí žít a přežít – přežít v systému, který s námi přestal počítat jednoduše proto, že už mu nestačíme,“ říká Aminata Keita a pokračuje: „Vedle toho jsem nadšená ze spolupráce s herečkami a Matyášem. Společně jsme hru posunuli ještě o úroveň dál a dotkli se témat jako je odpuštění, sebepřijetí nebo stud. A to všechno s humorem a nadhledem celoživotních zkušeností každého z nás. Každý tam vnáší část sebe.“

Scénu i kostýmy navrhl Michal Spratek, hudba je dílem Štěpána Krtičky, na tvorbě filmových dotáček, které jsou součástí inscenace, spolupracovali studenti Západočeské univerzity Aneta Bernhardtová a Jiří Kesl, autorem audiospotů je Jan Vlášek.

Premiéra se koná 29. října na Malé scéně DJKT od 19:00, nejbližší reprízy jsou na programu divadla 8. listopadu a 3. prosince 2022.