Nikdy se mi nestalo, že bych měl tři mrtvé za 12 hodin, popisuje lékař a koordinátor očkování

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 20. duben 2021 12:48
šín Foto: ZZS PK

Na malou vytíženost si v těchto měsících rozhodně stěžovat nemůže. Robin Šín je lékař záchranné služby, covidové jednotky ve Fakultní nemocnici v Plzni a také koordinátor očkování v Plzeňském kraji. 

Jak nám to jde v Plzeňském kraji s očkováním? Když to vezmu za kraj, tak výborně. Ale kdybychom měli třikrát více vakcín, tak by nám to šlo ještě lépe. Kapacitu na to máme, ale není tolik vakcín.

Jak se pracuje s vakcínami, které máte rozdělovat, když se to vždy několikrát týdně změní, protože vakcíny se zkazí, nedodají nebo uvíznou na hranicích? Jak se s tím pracuje? Pracuje se s tím těžko. Mám tým lidí, včetně paní hejtmanky a pana doktora Piknera a jeho tabulky, kde přehází nějak dodávky a vždy to nějak spočítáme. Nejdůležitější článek jsou očkovací místa, kde se s tím rychle vypořádají. Spolupráce napříč krajem je úžasná.

Umíte doporučit, které očkovací místo v Plzeňském kraji je nejrychlejší s nejkratší čekací dobou, nebo se to mění? Mění se to i podle toho, kde přibývá kolik lidí v těch jednotlivých skupinách. Nejrychleji teď očkujeme, ve velkokapacitním centru ve Skvrňanech. Největší fronty jsou ve Fakultní nemocnici, ale to je způsobeno nedostatkem vakcín. Fakultní nemocnice musí obsloužit mimo klientů zvenčí i chronicky nemocné, kteří jsou sledováni pro nějaké specifické onemocnění.

Otázka, která zajímá asi všechny. Kdy se očkování dočkají mladí lidé? Mladí kolem 30 let snad v létě. Systém by měl fungovat tak, že budeme očkovat v rozmezí 5 let. Teď tedy 60+, pak 55 +, 50+. Poslední informace, které mám k dispozici, hovoří o tom, že už v květnu by měly dorazit mnohem větší dodávky Pfizeru. Vše je o tom, jak se domluví Evropská unie s dodavateli.

Momentálně jsou prý nejohroženější skupinou mladí, aktivní lidé, kteří se schází, i když by neměli. Nepřekvalifikuje se nějak systém očkování, že by se udělala preferovaná skupina z mladých a aktivních lidí? Je pravda, že ve vyšších věkových kategoriích se už projevuje pozitivní dopad očkování. Také se projevuje u lékařského personálu, počet onemocnění, karantén i izolací klesá. Přehodnotit ale určitě ne. Pořád bychom měli jít od těch starších, protože pořád platí, že ti starší jsou více ohroženi. Setkáváme se, ale i s tím, že někteří lidé ve věku 20 a 30 let mají těžký průběh nemoci, případně zemřou. U této nemoci to nejde definovat. Máme osmdesátileté, kteří zvládnou covid bez větších problému, a pak třeba třicetileté, kteří zemřou.

Můžeme zjistit, proč se to stane nebo to stále nevíme? Hodně zjednodušeně, u těch mladších přestřelí imunitní systém. Ten pak poškodí vlastní tělo, aniž by to původně zamýšlel. Takhle reaguje na ten nový virus.

Měli bychom se očkovat všichni? Určitě ano. Data z Izraele ukazují, že už 50% očkovaných lidí navodí kolektivní imunitu. Tím se sníží virová nálož v populaci, a následně i šíření. Určitě to má smysl.

Jaký je váš názor na to, že by se měli očkovat také děti a mladí lidé? Osobně jsem zastánce očkování, pokud to bude bezpečné. Dělají se studie u dorostenců, a vypadá to skvěle.

Byla někdy chvíle, že jste se opravdu bál? Ani ne tak bál, jako byl spíše smutný. Dělám 10 let urgentní medicínu a nestává se mi často, abych měl tři mrtvé za 12 hodin, což se mi díky covidu stalo. Nebo, když vidíte sestru po 25 letech služby, jak pláče, protože jí zemřeli dva pacienti během 24 hodin, tak to jsou takové nepěkné věci.

Už se blížíme k tomu, že se to zlomí a bude lépe? Dostáváme se do situace, kdy skončil nouzový stav, teď se ukáže, jak jsme disciplinovaní. Budeme-li dodržovat rozestupy, používat desinfekci, budeme si chránit dýchací cesty, tak bychom to mohli zvládnout. Pěkné počasí také pomůže, lidé půjdou ven a nebudou tolik spolu vevnitř. Ale nemůžeme si říci, jako loni v létě, že máme vyhráno. Byl bych opatrný, protože je ještě velké procento testů pozitivních, máme hodně nových záchytů. Musíme být hodně opatrní a pak to zvládneme.

Kdy půjdeme na pivo? Doufám, že bychom mohli jít v červnu. V květnu bychom mohli jít na zahrádku. Teď záleží na tom, jak se vláda postaví k tomu, jak to budeme dělat s vnitřními prostorami restaurací. Můj laický odhad je ten, že každý měsíc, kdy ještě budeme čekat, zanikne několik restaurací. Aby bylo ještě na podzim, kam vůbec na jídlo jít.

Autor: osm+Renata Jakoubková