Není den, kdy by nám pacient nezatajil cestovatelskou anamnézu, říká záchranář. Zároveň děkuje za vlnu solidarity

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 19. březen 2020 09:23
záchranka ilustrační foto: M. Osvaldová

Velká vlna solidarity se zvedla na podporu lékařům a záchranným složkám. Plzeňští záchranáři chtějí všem poděkovat, zároveň ale opět prosí veřejnost, aby jim nezatajovala žádné informace, a využívala linky 155 a 112 pouze v případě, že jde opravdu o ohrožení života. "Každý den nám někdo řekne až při cestě do nemocnice, že byl v kontaktu s někým v karanténě," potvrdil Vítězslav Sladký ze Záchranné služby Plzeňského kraje.

"Záchranáři Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje opravdu upřímně děkují všem, kteří jim nabídli v posledních těžkých dnech pomoc. Jedná se zejména o subjekty i soukromé osoby, jež nám nabídli po naší výzvě roušky a další ochranné pomůcky, kterých máme kritický nedostatek. Doufáme, že se situace dle příslibů vlády v dalších dnech zlepší, ale pomáháte nám překlenout nejhorší období. Dále děkujeme těm, kteří nám pomohli alespoň částečně zpříjemnit vyčerpávající služby, ať už květinou, energetickými nápoji, kávou nebo nabídkou jídla zdarma. Opravdu si této sounáležitosti vážíme," prohlásil Sladký.

Každý den jeden případ zatajení

Zároveň ale záchranáři znovu apelují na veřejnost, aby nezatajovala výjezdovým skupinám kontakt s COVID 19 pozitivními nebo rizikovými občany. "Každý den řešíme minimálně jeden případ, kdy pacient potvrzuje negativní cestovatelskou anamnézu, ale uprostřed cesty do zdravotnického zařízení se rozpovídá, že vlastně celá rodina byla v Thajsku, přestupovala v Dubaji a Římě a je v domácí karanténě," potvrdil Sladký. Pro krajskou záchranku to podle něj znamená vyřadit kontaminovanou sanitu minimálně na dvě hodiny z provozu, řádně jí vysvítit a vydezinfikovat, v krajním případě poslat celou výjezdovou skupinu do karantény. "Uvědomte si, že pokud bude těchto případů přibývat, můžete svojí nezodpovědností zcela ochromit chod zdravotnické záchranné služby," uvedl Sladký.

Další část případů je ta, kdy se lidé dožadují odběrů na přítomnost koronaviru a cestovatelskou anamnézu, případně kontakt s pozitivním pacientem, si vymýšlejí. "Nacházíme se na přelomu zimy a jara, kdy je extrémně zvýšený výskyt viróz, rým a běžných bronchitid zcela standardní. Nejste-li v ohrožení života a zdraví, nepřetěžujte tísňové linky 155 a 112, obrňte se trpělivostí, vyčkejte na spojení na speciální lince 1212, odpovídejte pravdivě na dotazy epidemiologů a řiďte se jejich doporučením," poradil Sladký.