Nebezpečné balónky. Obsahují chemické látky, které mohou dětem ublížit

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - neděle, 2. květen 2021 16:56
2021-04-26-RAPEX-balonek Foto: ČOI

Česká obchodní inspekce zjistila na tuzemském trhu nebezpečnou hračku – nafukovací balónky, které mohou pro děti znamenat závažné poškození zdraví. ČOI nařídila stažení výrobku z trhu. 

Česká obchodní inspekce zjistila na trhu v ČR hračku, která může znamenat pro nejmenší děti zdravotní riziko. Jedná se o balení 10 kusů nafukovacích balónků s potiskem. Balónky jsou vyrobeny z latexu, přírodního kaučuku. Zabaleny jsou v průhledném sáčku s papírovou manžetou, která uzavírá sáček a je k němu připojena kovovými svorkami. Na této papírové části obalu výrobku jsou uvedeny identifikační údaje a informace pro spotřebitele.

Výrobek může představovat pro hrající si děti závažné nebezpečí poškození zdraví. "Akreditovanou laboratoří bylo zjištěno, že v materiálu, ze kterého jsou balónky vyrobeny, je obsaženo nadlimitní množství N-nitrosaminů a N-nitrosovatelné látky. Tyto chemické látky se mohou uvolnit z použitého materiálu a děti je mohou, například sáním balónků nebo kontaktem z ruky do úst, požít," uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Výrobek není v souladu s požadavky NV č. 89/2011 Sb., o bezpečnosti hraček. Obsah výše jmenovaných látek byl ověřen dle postupů a metod uvedených v normě EN 71-12.

Česká obchodní inspekce uložila dovozci hračky ochranné opatření, kterým je stažení výrobku z trhu a z oběhu. Hračka byla nahlášena kontaktnímu bodu na Ministerstvu průmyslu a obchodu, výrobek byl zveřejněn v systému RAPEX.