Návštěvy povoleny, ale jen testovaným. Domovy pro seniory v Plzeňském kraji se otevírají

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - sobota, 5. prosinec 2020 12:21
senior - sociální služby Diakonie Ilustrační foto

Domovy pro seniory v Plzeňském kraji se téměř po dvou měsících od uzavření kvůli epidemii koronaviru otevřou od soboty pro návštěvy. Příchozí musí mít po celou dobu zakrytý nos a ústa vlastním respirátorem minimálně řady FFP2. Všechny návštěvy se musí prokázat negativním testem na covid-19 nebo lze využít zdarma testování antigenními POC testy přímo na místě.

V určených návštěvních hodinách bude možné se na návštěvu objednat do všech dvanácti zařízení sociálních služeb, která Plzeňský kraj zřizuje. "Bude to možné jen v návštěvních hodinách. Každé zařízení se ale bude snažit maximálně vyjít vstříc," uvedl náměstek hejtmanky pro sociální oblast Rudolf Špoták. Návštěvy se mohou zúčastnit maximálně dvě osoby a po celou dobu musí mít zakrytý nos a ústa vlastním respirátorem minimálně řady FFP2. "Dále je pro všechny návštěvy nutné prokázat se negativním výsledkem testu nebo lze možné využít zdarma testování antigenními testy přímo na místě," dodal Špoták.

Testování návštěvníků bude hrazeno z dotačního titulu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), který má být vypsaný na přelomu prosince a ledna a kraj o peníze musí požádat. "To se týká ale jen pro domovů pro seniory," řekl. V pěti krajských domovech pro lidi se zdravotním postižením, kde se podle nařízení vlády nemusí návštěvy testovat, bude kraj kvůli zdraví klientů testy také požadovat. "Tam je budeme muset hradit z vlastních zdrojů," uvedl Špoták. Kraj podle něj nejprve spotřebuje zásoby tisíců testů od pojišťoven, které dostal na dnes končící hromadné testování klientů a na prověřování zaměstnanců domovů, které skončí 12. prosince.

"Zjistili jsme, že kromě dvou zařízení by žádné nemělo mít s testováním problém. A tam, kde by nastal, tak se mohou domluvit s našimi testovacími místy v (krajských) nemocnicích," řekla hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS). Špotáka mrzí, že usnesení vlády a facebook ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) opět předběhl metodický pokyn, který přišel až ve středu pozdě večer. "S krajskými úředníky a šéfy sociálních zařízení jsme dva dny dávali dohromady systém, jak to bude probíhat," dodal.