Nakažený hejtman pod palbou ostré kritiky

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - neděle, 5. duben 2020 21:58
91454061_3597743803630359_7544520813211287552_n Foto: Josef Bernard

Pod palbou ostré kritiky se ocitl plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD), který v pátek oznámil, že je „covid pozitivní“. Z jeho vyjádření totiž vyplývá, že zcela ignoroval doporučení lékařů a státu, když i přes příznaky nákazy koronavirem chodil do práce a stýkal se s lidmi. V zákulisí se už začíná hovořit o tom, že by měl z takového jednání vyvodit odpovědnost a z funkce odstoupit.

Poprvé se hejtman nechal testovat v závěru minulého týdne poté, co byla nákaza prokázána u radní pro zdravotnictví Radky Trylčové (ODS). První test Bernardovi vyšel negativní. Podle informací redakce ale už tou dobou Bernard pociťoval příznaky horečky a svalové únavy. Nechal se proto testovat na koronavirus podruhé. Mezitím se však rozhodl chodit do práce.

Bernard tak jednal v rozporu s doporučením lékařů i ministerstva zdravotnictví. Každý, kdo má projevy respirační infekce, se má totiž chovat tak, jako by měl koronavirus prokázaný – zůstat doma a nešířit infekci. Lidé dokonce nemají chodit k lékaři nebo do laboratoře a testy si domluvit telefonicky.

„Odběr vzorku často probíhá přímo v domácnostech pomocí odběrové sanitky. Po odběru čekáte v prostředí svého domova na výsledek testů. Podle závažnosti je vám nařízena buď domácí karanténa, nebo hospitalizace na infekční oddělení do příslušné nemocnice,“ uvádí ministerstvo zdravotnictví.

Bernard se však osobně účastnil jednání krizového štábu, krajské rady nebo navštívil domov pro seniory. Vedení kritických organizací včetně ředitelů krajských nemocnic, krajské hygieny, záchranné služby či krizového štábu tak poslal do povinné karantény, kde musí čekat na výsledky testů.

V teplárně kvůli porušení karantény padla výpověď

Stále častěji se tak v zákulisí začíná hovořit o tom, že by měl hejtman ze svého chování vyvodit odpovědnost. Například v Plzeňské teplárenské za nezodpovědné chování v souvislosti s koronavirem již padla výpověď. Odejit byl ředitel pro nákup, který porušil karanténu po návratu z ciziny.

„Na koronavirus byl sice negativní a v práci byl šest hodin, ale i přesto musel odejít. Nakonec on sám přiznal, že přestřelil. Tak se zachoval ředitel firmy, jehož pozice se nedá srovnat s postem hejtmana, který by měl jít všem příkladem. Zajímalo by mě, kdy si pan hejtman nechal udělat druhý odběr. Jestli i po tomto odběru chodil mezi lidi, tak je to pro mě neomluvitelné,“ řekl Roman Jurečko, předseda představenstva Plzeňské teplárenské a člen krajského vedení ODS, která je s ČSSD na kraji v koalici.

Kritikou nešetřila ani náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová (ODS). „Takové chování považuji za krajně nezodpovědné a bezohledné,“ uvedla na adresu Bernarda. Politici navíc kritizují i způsob, jakým se o nákaze hejtmana dozvěděli. Například náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD) informaci obdržel až od naší redakce. Chvíli před tím hejtman o všem informoval na Facebooku.

Právě pod příspěvkem, ve kterém Bernard nákazu přiznal, hejtmana začali kritizovat i lidé z řad veřejnosti. „Tak doufám, že jste nenakazil moc lidí, když jste nedodržel karanténu. Ostatní musí dodržet 14 dnů, nebo mít dva testy negativní s časovým odstupem,“ napsala Jana Růžičková.

Ještě dále pak zašla Petra Myslivcová. „Nerozumím tomu. Pokud jste měl jasné příznaky koronaviru, proč jste riskoval zdraví ostatních? Nemůže toto být trestný čin?,“ uvedla na Bernardově stránce. Narážela tak na to, že vláda již v první polovině března zařadila COVID-19 na seznam nakažlivých nemocí. Jeho šíření je trestným činem, přičemž v případě úmyslu šiřiteli hrozí až 12 let vězení.

Hejtman s koronavirem dál vede krizový štáb

Jisté je, že Bernard i s nákazou koronavirem dál vede Plzeňský kraj. Informaci redakci potvrdila i tisková mluvčí Plzeňského kraje Alena Marešová, podle které by hejtmana zaskočili jeho náměstci například jen v případě, že by bylo nutné nějaký dokument fyzicky podepsat.

„Ve vedení krizového štábu pokračuji způsobem, který mám již ověřený, tedy prostřednictvím moderních komunikačních prostředků,“ vzkázal na sociální síti hejtman. Na dotaz, zda to je možné i v případě, že je v pracovní neschopnosti, už neodpověděl. Řada politiků mu takové chování vyčítá s tím, že vše dělá jen kvůli svému PR a nechce, aby ho kdokoliv zastupoval. Otázkou rovněž zůstává, kdy Bernard druhý test na koronavirus absolvoval. Běžně se totiž na výsledky čeká tří a více dnů.