Nad bezpečností turistů v Brdech budou bdít dobrovolní záchranáři

Zveřejněno v Aktuálně
Od - neděle, 12. leden 2020 19:43
Traumabod Takto vypadá jeden ze tří aktivních traumabodů v Brdech. Foto: Plzeňský kraj

Stále ještě existují i v naší moderní době místa, kde není snadné se dovolat pomoci. Patří mezi ně i část chráněné krajinné oblasti Brdy, kam každoročně míří stále více turistů. V bývalém vojenském prostoru kolísá mobilní signál. proto tam loni Plzeňský kraj instaloval traumabody, tedy stanoviště s tlačítkem, pomocí kterého lze přivolat pomoc. Od února mají v Brdech začít fungovat i dobrovolní záchranáři. Ti sami dříve sloužili jako zdravotníci v armádě nebo v nemocnicích.

Aktivní traumabody s tlačítkem pro přivolání pomoci jsou zatím v Brdech tři, několik dalších slouží jako orientace pro přivolání pomoci. Ta by se k turistům mohla teď dostat rychleji díky dobrovolným záchranářům.

Spojil jsem se s ředitelem Záchranné služby Plzeňského kraje a s odborem zdravotnictví na krajském úřadě a prezentoval jsem jim nápad s vytvořením Záchranné služby Brdy. V praxi to bude fungovat tak, že v únoru chceme začít zkušební provoz. Zatím zde bude služba, která bude sloužit v určité dny nebo v určité hodiny, samozřejmě ty frekventované. Začne jaro, začnou jezdit cyklisté, takže víkendy, budou nějaké prázdniny. Postupem času bychom se chtěli dostat k nepřetržité trvalé službě,“ vysvětlil Michal Pecha ze Záchranná služby Brdy.

Záchranářům vyšli vstříc zastupitelé ve Strašicích a pomohli najít sídlo pro výjezdové místo v objektu bývalé posádkové ošetřovny. Do konce ledna se v objektu bude pracovat na úpravě interiérů. Později tam budou sloužit dva lidé. Sami si pak vyhodnotí situaci, kdy vyjedou do terénu k případu a zda pojedou ve dvou a nebo jen jako jednočlenná hlídka. Záchranáři připravují vytvořit hustější síť traumabodů. Celou lokalitu velmi dobře znají. To výrazně urychlí dojezd i koordinaci a spolupráci v navádění přípravě pacienta. Zatím budou záchranáři působit v oblasti Brd v bývalém vojenském prostoru na území Plzeňského kraje.

Záchranná služba takzvanou horskou službu neboli záchrannou službu Brdy eviduje jako first respondery, což pro nás znamená vyslání první dobrovolné pomoci na místo události se závažným postižením zdraví. V případě, že dojde k zástavě a je nutné poskytnout první neodkladnou pomoc,“ uvedla mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová.

Z přítomnosti záchranářů navíc může těžit nejel samotná obec Strašice, ale i další obce v okolí. Následně vlastně mohou záchranáři poskytovat první pomoc u nás v obci a okolních obcích a nabízejí nám další služby, jako dovoz občanů do krajského města k lékařům, protože v současné době to máme s lékařskou péčí dost špatné,“ řekl starosta Strašic Jiří Hahner.

Plzeňský kraj záchranáře podpořil finanční částkou na nákup materiálu, do budoucna budou řešit i pořízení vyřazených sanitních vozů.