Skvělou podívanou si v sobotu užili návštěvníci Dne ve vzduchu v Plasích

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - neděle, 30. duben 2023 07:15
Skvělou podívanou si v sobotu užili návštěvníci Dne ve vzduchu v Plasích Foto: Peggy Kýrová

Na leteckých dnech je vždycky na co se dívat a nejinak tomu bylo i v sobotu 29. dubna na letišti v Plasích, kde se konala už tradičně největší letecká show na západě Čech.

I přes rozmary počasí se sobota v Plasích skutečně vydařila a obrovské množství návštěvníků si přišlo na své.

Areál letiště byl pro zájemce otevřen již v 9:00, o hodinu později byl zahájen doprovodný program s živou kapelou Crazy dogs na pódiu, rozhovory se speciálními hosty a velkým počtem stánků i zábavných atrakcí jak pro děti, tak i dospělé. V 10:30 se již představila HZS Plzeňského kraje a Drony SIT. Před polednem Policie ČR potěšila milovníky psů ukázkami z kynologie.

Historický letoun Polikarpov Po-2 Kukuruznik vystřídal legendární Lockheed Elektra L-10A, který dříve patřil Janu Antonínu Baťovi. V roli záchranáře, akrobata i hasiče se představil armádní vrtulník PZL W-3A Sokol. Michal Tvrzník za kniplem amerického cvičného letounu z roku 1942 North American AT-6C Harvard předvedl leteckou akrobacii a pak se už obecenstvu předvedl v celé své kráse první poválečný celodřevěný československý letoun M-1D Sokol, který jistě znají všichni, kdo v dětství četli pohádku O letadélku Káněti.

Vůbec poprvé v historii se v Plasích představila rakouská skupina Blanix-Team, která ve svých československých kluzácích Blaník předvedla dokonalou a tichou krásu v oblacích s hudbou a kouřovými a světelnými efekty a ukázala tak divákům, že to nejlepší, co se děje ve vzduchu, vůbec nemusí být rychlé a hlučné.

Další premiéru na Dni ve vzduchu obstaral symbol amerického válečného letectva – vrtulník Bell AH-1S Cobra. Po něm vzlétl lehký výcvikový a užitkový vrtulník Guimbal Cabri G2, který předvedl mimo jiné i autorotaci.

Poté konečně se zpožděním kvůli nepřízni počasí přilétly netrpělivě očekávané Gripeny, aby provedly několik průletů nad hlavami diváků.

Martin Šonka, mistr světa Red Bull Air Race, s letounem Extra 300 SR předvedl ukázky vysoké pilotáže občas téměř popírající fyzikální zákony, kdy se divákům tajil dech a tuhla krev v žilách – to když pilot visel na vrtuli, předváděl kopané prvky či nízký průlet podvozkem vzhůru.

Následovala skupinová akrobacie, která patří k nejtěžším disciplínám, jaké můžete na leteckých dnech vidět. Nejlepší akrobatická skupina na světě The Flying Bulls Aerobatics Team – čtyři letadla a čtyři čeští borci v kokpitech: Stanislav Čejka, Jan Rudzinskyj, Miroslav Krejčí a Jan Tvrdík – byla vyvrcholením sobotního programu.

Pokud jste nestihli Den ve vzduchu v sobotu, nesmutněte a vydejte se na letiště v Plasích v neděli 30. dubna.