Na úřady práce v Plzeňském kraji chodí hodně lidí z různých oborů

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 26. březen 2020 09:13
Urad prace Úřad práce - Ilustrační foto

Stovky uchazečů o práci se v prvních dnech pracovního týdne přišly registrovat na úřady práce v Plzeňském kraji nebo si jen vyzvedly formuláře. Jde o pracovníky z gastronomie, cestovního ruchu, hotelnictví, kultury, služeb a v jednotkách už také o živnostníky (OSVČ) a pendlery, kteří jezdí za prací do Německa. Hlásí už se také lidé z firem vyrábějících díly pro automobilový průmysl. Projeví se to už určitě na růstu březnové nezaměstnanosti, která bude zveřejněná 8. dubna.

Například od 11:00 do 12:00 přišly na plzeňský úřad menší desítky hlavně mladších lidí. Otevírací doba je omezená na pondělí a středu od 09:00 do 12:00. Lidé mohli jít jen mezi dvojité vstupní dveře u recepce, kde měli v krabicích připravené formuláře, které pak vyplněné mohli vhodit vedle do schránky.

Kvůli bezpečnostním opatřením, omezujícím styk s klienty, mohou na úřad pouze ti, kteří se telefonicky objednají. "Větší část lidí se registruje po internetu. Klíčovými formuláři, které jsou na našich stránkách, jsou žádosti o zprostředkování a o podporu," uvedl pracovník úřadu. Doporučil, aby to klienti provedli bezkontaktně na dálku. "Důležitější je zdraví. Kdyby byl úřad nakažený, tak bychom museli zavřít a nedokázali bychom ani vyplatit sociální dávky, nemluvě o zpracování žádostí," uvedl. Úřadu navíc od dubna přibude agenda kurzarbeitu a pomoci firmám v odstávce. Rozšíří se také agenda podpory, sociálních dávek a rodičovské. Zatížení je a bude extrémní, řekl pracovník úřadu.

V regionu teď přijímají nové zaměstnance obchodní řetězce, logistické firmy, rozvážkové služby, sklady velkoobchodů, e-shopy a v nabídce jsou stále i obchodní zástupci. Pracovník úřadu k tomu pouze uvedl, že prioritou je vzít lidi bez práce rychle do evidence, zajistit jim podporu. Na zprostředkování zaměstnání je čas.

"Já myslel, že tu bude fronta, ale je to dobrý. Všechny informace jsem se dozvěděl na nástěnce u těch krabic. Ve vestibulu jsou také pracovnice úřadu, které poradí," řekl mladík, který pracoval jako číšník v jedné plzeňské restauraci. Doufá, že se tam po skončení karantény vrátí. "V naší branži je to složité. Jsme zvyklí žít z měsíce na měsíc, do polštáře moc peníze nestrkáme. Řada z nás má spíše dluhy," uvedl. Proto pro ně bude těch několik týdnů velmi těžkých.

Zatímco řada Plzeňanů tvrdí, že se hned po otevření znovu nahrnou do hospod a barů, tak mezi jejich provozovateli panuje spíše skepse. "Lidé budou více šetřit a možná se budou i bát," uvedl jeden z nich.

Svoji živnost v těchto dnech v kraji dočasně přerušují také drobní podnikatelé a řemeslníci.

čtk