×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Na plzeňské náměstí Republiky zamířily na Štědrý den tisíce lidí

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 24. prosinec 2019 15:10
Vanoce O betlémské světlo byl jako obvykle velký zájem. Foto: Plzen.eu

Tisíce lidí zamířily na Štědrý den na plzeňské náměstí Republiky. Na čtvrtém největším náměstí v ČR tak bylo dopoledne rušněji než většinu dní v roce. Lidé sem už tradičně přicházeli pro betlémské světlo a na představení živého betléma. Osamělí lidé a lidé bez domova mířili na biskupství na sváteční oběd. Další lidé čekali ve frontách, aby si mohli zazvonit na zvonici nebo aby se jejich děti svezly na retro kolotoči. Teplé počasí beze sněhu dovolilo desítkám motorkářů přijet na náměstí s vánočně vyzdobenými motorkami a skútry.

Kvůli rekonstrukci katedrály skauti rozdávali betlémské světlo ve stanu před chrámem. Lidé s lucerničkami stáli ve frontě, jež se vinula desítky metrů. Sváteční den mnozí z nich pojali stylově, pro světlo se vydali v červených čepičkách s bílými bambulemi, jiní si i teplém počasí oblékli ušaté červeno-zelené skřítkovské kulichy. Nejednomu domácímu mazlíčkovi zdobila obojek červená mašle či světýlka. „Je to už naše tradice, maminka doma připravuje jídlo a my jdeme na procházku na náměstí pro betlémské světlo,“ řekl otec dvou malých chlapců.

Téměř 80 motocyklů a skútrů ozdobených vánočními dárky, třpytivými řetězy, světýlky a santovskými čepičkami přijelo na náměstí na štědrodenní jízdu. „Pořádáme to asi třetím rokem, minulé dva roky jsme měli i čtyřkolku se zapřaženými saněmi, letos ale nejede. Většinou se projedeme okolím Plzně, skončíme na náměstí a někteří pak ještě jedou do Zruče na betlém. Všichni jsou spokojení, policisté jsou na nás hodní,“ shrnul pořadatel jízdy, vánočně oblečený Jan Honzík.

K štědrodenním tradicím patří v Plzni už přes dvě desetiletí představení živého betléma se zpěvy v podání ochotníků ze Starého Plzence u Plzně. Jejich příběh o narození Krista pozdravil plzeňský biskup Tomáš Holub a popřál lidem radostné a požehnané Vánoce. „Za 27 let jsme už odehráli přibližně stovku živých betlémů. Postupně se z toho vyvinulo tak velké představení, se kterým jezdíme po celé ČR a teď v sobotu jsme se vrátili z německého Řezna, kde jsme hráli v němčině a byli jsme hostem paní kněžny Thurn-Taxisové na jejím zámku,“ řekl režisér Pavel Kilbergr. V představení doplněném o písně a koledy účinkuje asi 30 dětí, kapela, dospělí lidé i tři koně. „Za tu dobu, co hrajeme, už tu máme děti a dokonce i vnoučata původních herců,“ dodal režisér.

Na dohled od ochotníků, kteří hráli u katedrály obklopeni stovkami přihlížejících, se do budovy biskupství scházeli osamělí lidé na oběd. Sešli se při něm se zástupci charity, biskupství a vedení města. „Zrovna jsem nad tím ráno přemýšlel a je to zhruba 20 let, co sem zveme osamělé lidi. Dříve to bývali v prvních letech spíše starší osamělí lidé. Dnes jsou to spíše mladší lidé, lidé bez domova,“ řekl ředitel městské charity Pavel Janouškovec. Těší ho, že Plzeňané stále nosí na setkání dary pro potřebné, kosmetiku, cukroví či vánočky.

Z pozice primátora jsem to absolvoval čtyřikrát, teď jdu popáté popřát za magistrát a vedení města lidem bez domova vše nejlepší k Vánocům,“ řekl stávající radní pro bezpečnost a bývalý primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Na setkání podle jeho odhadu přijde až kolem 300 lidí.

čtk