Na některých koupalištích v Plzeňském kraji se mírně zhoršila jakost vody

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 20. červen 2022 08:42
Na některých koupalištích v Plzeňském kraji se mírně zhoršila jakost vody Foto: město Plzeň

Na některých venkovních koupalištích v Plzeňském kraji se za uplynulý týden lehce zhoršila jakost vody. Podle posledních dostupných měření hygieniků například klesla průhlednost vody v Seneckém a v Šídlovském rybníku v Plzni, na přehradě Hracholusky na Radosti mírně přibylo chlorofylu ve vodě. Ani na jednom z těchto míst ale voda nepředstavuje zdravotní riziko. Koupaliště Kotynka v Dobřanech má zhoršenou jakost vody, v pětibodové škále je na třetím stupni kvůli mikrobiologickým ukazatelům. Zhoršenou kvalitu vody na třetím stupni má kvůli mikrobiologickým hodnotám i jezírko Košutka v Plzni.

Podle hydrobiologa Jindřicha Durase, jenž kvalitu vody sleduje, je v kraji nadále nejlepší koupání na přehradě Hracholusky u hráze. Průhlednost vody se tam sice mírně snížila, ale stále je 2,2 metru. "Sinice u hráze ještě nezačaly se svým vývojem, teplota je 22 stupňů, což je na koupání ideální," řekl Duras. Koupání dlouhodobě nedoporučuje na přehradě České údolí u Plzně.

V Bolevecké rybniční soustavě se podle něj za uplynulý týden situace na rybnících příliš nezměnila, i tam je teplota vody kolem 22 stupňů. "Stálicí v kvalitě vody je Kamenný rybník. Na Boleveckém rybníku se průhlednost vody od minulého týdne zvýšila skoro o půl metru a je na 1,9 metru, což je příznivé. Nemyslím, že do konce sezony bude průhlednost nějak vyšší. Vodní rostliny jsou na Boleveckém rybníku stále v útlumu, takže se jich nemusí nikdo obávat," dodal. Všechny rybníky soustavy mají vodu vhodnou ke koupání.

čtk