Můžeme ochránit rajčata před plísní? Jde to

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - pátek, 11. červen 2021 16:57
Můžeme ochránit rajčata před plísní? Jde to ilustrační. Foto: pixabay

Do pěstování rajčat se může pustit i méně zkušený nadšenec. Není potřeba mít ani skleník nebo fóliovník. Daří se jim i na terase v květníku. Na co si však dát pozor, abyste sklízeli krásná rajčata a nepřišli jste o úrodu kvůli plísním?

rajčata plzen czU rajčat se nejčastěji objevuje plíseň bramborová (Phytophthora infestans) a plíseň šedá (Botrytis cinerea). Plísně poznáte podle šedozelených skvrn na listech, které postupně hnědnou a usychají. V další fázi se skvrny objeví i na nezralých plodech a přidá se bělavý povlak. V zahradnictví máte na výběr mnoho postřiků, které se aplikují preventivně i při objevení prvních příznaků. Můžete si vybrat i čistě přírodní a ekologické produkty. Pokud je napadena již celá rostlina, tak nezbývá nic jiného, než se celé rostliny zbavit.

Nejúčinnější je předcházet tomu, aby se nejčastější plíseň bramborová objevila. Za deštivého počasí se riziko zvyšuje. Obecně rajčata potřebují slunné a vzdušné stanoviště. Zaléváme je přímo ke kořenům, nikoli na listy. Vlhké a tmavé prostředí je pro množení plísně ideální. Pravidelné zaštipování listů tzv. zálistků vyrůstajících těsně za listem nám v boji proti plísni pomůže. Zaštipování provádějte rukama, nebo desinfikovanými zahradnickými nůžkami nebo noži. Nástroje by měli být čisté, abychom nedostali k rajčatům viry a bakterie z jiných rostlin.

Pomůže vám také sázet jen silné a zdravé sazenice, které budete pravidelně hnojit a zalévat. U hnojiv si dejte pozor na přehnojení dusíkem a draslíkem.