Malý kosmetický slovník pojmů. To se hodí vědět!

Zveřejněno v Pro ženy
Od - sobota, 1. duben 2023 08:00
Malý kosmetický slovník pojmů. To se hodí vědět! ilustrační. Foto: Pixabay

Kosmetické produkty jsou pro mnoho žen nezbytností. Pokud nepoužíváte „přírodní kosmetiku“, možná oceníte povědomí o tom, co látky obsažené v kosmetice znamenají, a k čemu jsou dobré.

Nebo snad opravdu rozumíte všem pojmům, s nimiž se u těchto produktů setkáváte? Vysvětlíme vám je, abyste věděla, o čem „je řeč“!

AHA kyseliny

Tato zkratka značí alfa-hydroxylové kyseliny nazývané také ovocné kyseliny. Jsou to organické látky, které se běžně  vyskytující v  ovoci, zelenině a mléce, Pro jejich omlazovacví účinky je využívala ve starověku už samotná Kleopatra. Odlupují totiž odumřelou pokožku. Nejsou ale vhodné pro velmi citlivou kůži.

Ceramidy 

Jedná se o  sloučeniny mastné kyseliny a  sfingosinu, které jsou hlavní součástí buněčných membrán v  naší pokožce. Jejich množství s věkem ale přirozeně ubývá. Proto jsou osvědčenou složkou různých přípravků. Zásobují pokožku zvláčňujícími a ochrannými tuky. 
Lipozomy (Liposomy) 
Účinné látky přidávající se do takzvaných „Anti- -Aging“ přípravků, tedy produktů zpomalujících stárnutí nejen pleti. Pronikají do nejhlubších vrstev pokožky a jsou využívané k tomu, aby dodaly pleti optimální vlhkost. Pečují také o vlasy, bojují s celulitidou i striemi a chrání před neblahými vlivy slunečního záření.
 
Micely 
Používají se ve velmi nízkých koncentracích, nebo jsou vyráběny z mimořádně šetrných, často přírodních zdrojů, a tak pleť nedráždí. Získávají se např. z liposomů ovesného oleje. Dokáží jemným způsobem odstranit z pleti nečistoty a líčidla. Jsou perfektní při odličování, proto existují micelární pleťové vody.
 
Urea
 
Věřte nebo ne, ale močovina je nesmírně vhodná jak pro citlivou, tak obzvláště atopickou či suchou pleť. Je totiž naprosto bezpečná a nezpůsobuje žádné alergické reakce. Jejím pravidelným používáním dochází k celkovému zlepšení stavu pokožky. Pro klid v duši je ale dobré vědět, že urea využívaná v krémech je vyráběná synteticky.