Lockdown: Jen do práce a na nákup. Vláda uzavřela obchody i služby

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 21. říjen 2020 15:43
vlada cr ilustrační foto

K dalším razantním opatřením sáhla po svém středečním mimořádném jednání vláda. Uzavřeny zůstanou všechny obchody i služby s výjimkou těch, které zajišťují prodej se základním sortimentem. Vláda omezí také volný pohyb lidí. Restrikce začnou platit od čtvrteční 6. hodiny ranní a budou platit do 3. listopadu.

Od čtvrtka 22. října dojde k uzavření všech obchodů v Česku až na stanovené výjimky jako jsou například supermarkety, lékárny, drogerie, prodejny pohonných hmot, potřeb pro zvířata, zahrádkářských potřeb, tabákových výrobků či provozoven servisů. Otevřena zůstanou také květinářství.

Od stejného okamžiku také vláda nařídila omezení pohybu a kontaktu s lidmi s výjimkou cest do práce, na nákupy, nezbytných cest za rodinou nebo za osobami blízkými. Povolené jsou vycházky v přírodě a v parcích, pobyt na chatách a chalupách, a to v maximálním počtu dvou osob s výjimkou členů domácnosti a spolupracovníků. „Pobyt na čerstvém vzduchu doporučujeme,“ uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula. Vláda také omezila přímý kontakt veřejnosti se státní správou na pět hodin dvakrát v týdnu.

"Nárůst je obrovský. Bohužel opatření, která jsme udělali, křivku nezploštila a zatím to vypadá, že nefungují. Je to narychlo, ale nemáme čas," uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj už vláda zároveň rozhodla o kompenzacích oborů, které od čtvrtka nebudou moci podnikat. O případném prodloužení nouzového stavu bude vláda jednat 30. října. Následně by ho musela posvětit poslanecká sněmovna.