Lidé bez domova uklidili centrum Plzně za stravenku a dobrý pocit, že nejsou zbyteční

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 27. březen 2023 13:25
Lidé bez domova uklidili centrum Plzně za stravenku a dobrý pocit, že nejsou zbyteční Zdroj: ÚMO Plzeň 3

Do míst, kam se běžné úklidové firmy nedostanou, se vydali dobrovolníci ze spolku K srdci, který sdružuje lidi bez domova. Jeho členové se ocitli na okraji společnosti a právě toto sdružení jim pomáhá se do ní opět vracet. Jejich cíl? Vyčistit prostory od poházených odpadků. 

„Momentálně se zhruba dvacítka lidí bez domova pustila do úklidu prostoru po bývalém domu kultury na Americké třídě, vyčistili i všechna místa podél tohoto parkoviště a schody vedoucí k obchodnímu domu,“ říká místostarosta MO Plzeň 3 Ondřej Ženíšek. Právě centrální obvod totiž spolek dlouhodobě podporuje.

Skupinka se pak přesunula také na druhou stranu, kde uklidila prostor od konce Pařížské ulice směrem ke garážím, kolem nich i za nimi a také celý přilehlý svah. Úklid sesbíraného odpadu pak zajistil třetí městský obvod.

„S úklidem jsme začali 9. března, scházíme se za tímto účelem dvakrát až třikrát týdně. Odměnou je lidem bez domova nejen stravenka v hodnotě 95 korun, za kterou si koupí něco k jídlu, ale zejména pocit, že nejsou zbyteční, cítí, že opět někam patří,“ vysvětluje koordinátor prací s lidmi ve spolku K Srdci Roman Nikodém.

Třetí městský obvod poskytl dobrovolníkům rukavice a pytle potřebné k úklidu. Spolek K Srdci podporuje ale i jinak. „Pomohli jsme spolku přizpůsobit objekt bývalých veřejných toalet nedaleko kulturního domu Peklo k jeho činnosti. Nyní je tam malá místnost, kde se mohou lidé, kteří se ocitli na okraji společnosti setkat, promluvit si, dát si čaj. V prostorách je možné si také vyprat a usušit prádlo nebo provést základní hygienu,“ říká místostarosta centrálního plzeňského obvodu Ladislav Nový.