Letecká přehlídka Den ve vzduchu se po dvou letech znovu vrací do Plas

Zveřejněno v Z regionu
Od - středa, 20. duben 2022 15:49
Letecká přehlídka Den ve vzduchu se po dvou letech znovu vrací do Plas Zdroj: Den ve vzduchu

Největší západočeská letecká přehlídka Den ve vzduchu s Plzeňským krajem se po dvou letech opět vrací do Plas. Návštěvníky čeká 30. dubna a 1. května ukázka armádních stíhaček JAS-39 Gripen, představí se mistři v letecké akrobacii Martin Šonka a Petr Kopfstein a historická letadla.

Martin Sonka Foto 60Organizátoři populární akce měli na přípravu rekordně krátkou dobu. "Rozhodli jsme se v polovině února, kdy začalo být zřejmé, že se situace s koronavirem zlepšuje a akce by se mohla konat. Po dvouleté pauze se hrozně těšíme," uvedl manažer akce Jiří Pěč.

Své show na západě Čech předvedou mistr světa Red Bull Air Race Martin Šonka i jeho český kolega a historicky první vítěz Red Bull Air Race Challenger Cupu Petr Kopfstein. "Budeme se divákům snažit ukázat maximum, co stroj dovede. Letadlo bude dělat kotrmelce přes všechny tři osy, padat po ocase. Zkrátka to, co u normálních letadel neuvidíte," potvrdil Kopfstein.

V nabitém programu vyčnívají také přelety králů českých nebes, stíhaček JAS-39 Gripen z Armády České republiky a také známá skupina čtyř perfektně sladěných letadel Follow-me. Mezi velké taháky bude patřit armádní záchranný vrtulník PZL W-3A Sokol a dále historické skvosty jako například celodřevěný československý unikát Avia BH-1, stříbrný krasavec v barvách US Airforce Beechraft C-45 nebo německý sportovní rekordman Klemm 25 H.

Brány areálu se v Plasích otvírají už úderem 9 hodiny a na návštěvníky bude čekat doprovodný program s živou kapelou na podiu, rozhovory se speciálními hosty a velký počet partnerských stánků nebo zábavných atrakcí jak pro děti, tak i dospělé. "Od 10 hodin startuje program na pódiu, budou se nám slétávat učinkující a všechna letadla. V průběhu dopoledne budou moci diváci využít vyhlídkové lety a stát se například pilotem na zkoušku, k vidění budou i zásahy záchranných složek," podotkl Pěč. Samotný program ve vzduchu odstartuje přelet gripenů ve 13:30.

Vstupné je nyní v prodeji za 300 korun pro dospělé a pro děti od 6 do 12 let za 100 korun, lístky do zlaté zóny stojí dospělé 800 korun a pro děti do 15 let polovinu. Parkování je jako tradičně zdarma. ""Letos se nám podařilo zajistit novou parkovací plochu ve směru od Plas. Bude možné přijet na letiště po komunikaci, která vždy sloužila pro učinkující a pořadatele. Letos jí v dopoledních hodinách otevřeme pro širokou veřejnost. Byla by to první parkovací plocha pro zhruba 280 aut, kterou naplníme. Pak už jí musíme uzavřít, protože nám křižuje runway," dodal Pěč s tím, že na letiště bude jezdit také kyvadlová autobusová doprava z Plzně.