Lékaři dali výpovědi. Sušická nemocnice musí dočasně uzavřít lůžkovou chirurgii

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 1. říjen 2020 00:48
nemocnice Sušice Foto: Nemocnice Sušice

Sušická nemocnice, jediná nemocnice v Plzeňském kraji vlastněná městem, uzavře v sobotu dočasně lůžkové chirurgické oddělení. Informaci ze sociálních sítí potvrdil jednatel Jiří Vlček. Důvodem uzavření lůžkové chirurgie je výpověď lékařů, kteří nejsou v nemocnici ve stálém pracovním poměru, ale mají s ní uzavřenou dohodu o službách. Jsou to lékaři, kteří na služby dojíždějí z větší vzdálenosti. Oddělení se uzavře necelé tři týdny poté, co rada města ve funkci valné hromady na doporučení dozorčí rady nečekaně odvolala oba dosavadní jednatele a jmenovala Vlčka jako nového jednatele.

Výpověď nedali kmenoví chirurgové nemocnice, ale ti, kteří dojíždějí na služby. Jejich výpovědní lhůta je podle Vlčka 15 dní. "Takže ani nemám šanci někoho jiného sehnat, musím bohužel to oddělení dočasně uzavřít," uvedl. Chirurgie podle něj dnes naposledy operuje. "Pacienty připravíme standardním způsobem k propuštění a ten, kdo nebude ještě k propuštění, o toho se postaráme a doléčíme ho," uvedl. V nemocnici zůstávají tři kmenoví chirurgové. To ale nestačí na pokrytí služeb, na které je potřeba sehnat čtyři další lékaře. To je tak narychlo podle Vlčka problém, protože všichni chirurgové mají už ve svých nemocnicích rozepsané říjnové služby. Přesto je přesvědčen, že uzavření oddělení je dočasné a že lékaře na služby sežene.

Sušickou nemocnici před rokem opět převzalo město od společnosti Nemos, která ji od roku 2015 na základě smlouvy s radnicí provozovala. Firmě se ale nedařilo zajistit lékaře, takže se postupně uzavřela některá oddělení. Po převzetí městem loni v září se, dnes už bývalým, jednatelům podařilo personál doplnit, takže v lednu začala opět fungovat uzavřená lůžková interna, jednotka intenzivní péče a akutní lůžkové chirurgické oddělení. Lůžková chirurgie byla v nemocnici uzavřená v roce 2017.

Jednatele Václava Radu a Pavla Haise (Piráti), který je zároveň radním Sušice, odvolala nečekaně rada města 14. září. Starosta Petr Mottl (ODS) tehdy řekl, že nemocnice denně stojí město 130.000 až 140.000 korun. Od převzetí nemocnice loni v září do ní město poslalo z rozpočtu kolem 60 milionů korun, uvedl.

Na několikahodinovém bouřlivém jednání zastupitelstva se následně někteří obyvatelé i zastupitelé domáhali vysvětlení, někteří požadovali navrácení dosavadních jednatelů zpět do funkcí. Vznikla petice, pod niž se dosud podepsalo 723 lidí. Studie, kterou si nechalo město vypracovat a která na zastupitelstvu zazněla, dosavadní působení a kroky odvolaných jednatelů hodnotila kladně.

čtk