Laboratoře v Plzeňském kraji nestíhají testovat všechny vzorky, na vyhodnocení se čeká až pět dní

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 2. duben 2020 09:10
Spalničky - Laboratoře AGELLAB nabízejí testování na přítomnost protilátek ilustrační

Laboratoře v Plzeňském kraji nestíhají vyhodnotit odebrané vzorky na koronavirus. Na výsledek se tak čeká i pět dní. Vzorky vyhodnocuje Fakultní nemocnice v Plzni, Klatovská nemocnice a Bioptická laboratoř. I při jejich nasazení je ale denní převis sto až 300 odebraných vzorků. Hygienici uvažují o tom, že sníží počet lidí indikovaných k odběru. Laboratoře navíc nemají dostatek diagnostických sad pro vyhodnocení vzorků, řekl ředitel krajské hygienické stanice Michal Bartoš.

Fakultní nemocnice denně v laboratoři vyhodnotí kolem stovky vzorků, nemocnice v Klatovech do padesáti a soukromá plzeňská Bioptická laboratoř až 220 vzorků. "Není reálné to v tuto chvíli skokově navýšit," řekl Bartoš. Vzorky se odebírají na čtyřech stacionárních místech a v odběrových sanitkách. Už se neposílají do Prahy, kde jsou také dlouhé čekací doby, ale vyhodnocují se v regionu.

"Sotva jsme testování rozjeli do podoby, se kterou jsme byli aspoň částečně spokojeni, tak nastávají problémy v počtu diagnostických setů pro laboratoře a v jejich kapacitě," konstatoval ředitel krajské hygieny.

Ke dnešku je podle něj v kraji mezi 600 a 700 vzorky, které čekají na vyhodnocení. Když se nezpracují do 72 hodin, tak se musí hluboce zmrazit. Člověk, kterému zdravotníci odeberou vzorek, čeká nyní na výsledky čtyři až pět dní. Pokud by hygienici neomezili denní počet odběrů, během dvou dní by se čekací doba zvýšila až na deset dní.

"Na jednu stranu se vyzývá k masovému testování, ale přestáváme to zvládat laboratorně i logisticky. Musíme se počínaje čtvrtkem domluvit na tom, že snížíme počet indikovaných na jednotlivá odběrová místa. Je to špatně, ale jinak budeme nabírat vzorky do mrazáku," shrnul Bartoš. Sety na odběr vzorků zatím jsou, horší je situace s diagnostickými sadami pro laboratoře. "Sháníme je, jak se dá. Něco vyrábí fakultní nemocnice, něco si dělá Bioptická laboratoř, něco shání kraj," řekl.

V kraji je 133 potvrzených případů nákazy. Víc než polovina potvrzených případů je z Domažlicka. Zatímco v okrese Plzeň-město, kde žije přes 190 000 lidí, je 24 potvrzených případů koronaviru, v pohraničním Domažlicku s 62 000 obyvateli je zjištěno 68 případů nákazy. Zpočátku se tam podle Bartoše šířila z prostředí tzv. pendlerů a lidí z jejich okolí, nyní už se virus přenáší komunitně.

čtk