Kulturní tipy: co přinese třetí lednový víkend?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 18. leden 2024 18:00

Média

I tento víkend nás čekají rozmanité kulturní a společenské akce. Pojďme se podívat na některé z nich.

Pátek 19. 1.

Pan Kašpar a jeho povedená rodinka se na vás těší v 9:00 a v 17:00 v klubu Divadla Alfa.

19. reprezentační ples města Plzně na téma Mrazivá noc začne v 19:00 v Měšťanské besedě.
Vystoupí Storm Ballet, New Time Orchestra, Hana Holišová, Radek Melša, Michaela Hasalová, kapela Celebration, v malém sále vás čeká Ledová párty s DJ Ondřejem Vodným.

Komedii Café Avignon uvádí Théta od 19:00 v Divadle Dialog.
Příběhy návštěvníků kavárny ve francouzském Avignonu se postupně zasazují jako barevné kamínky do mozaiky života. A že je to mozaika velmi pestrá! Komediálně laděná hra o tom, co nám dává a bere láska.
Nicole a její Francois se rozcházejí ve chvíli, kdy mají slavit své výročí. Brigitte by se ráda vdala, ale Eric na svatbu rozhodně nepomýšlí, Marc žije v dlouholetém manželství, ve kterém zkrátka ,,musí“ být šťastný, ať se děje, co se děje. Victor by chtěl konečně okouzlit Chantal, která se mu jen vysmívá. Cecile, Odette, Paul, Jacques a další mají také své radosti a strasti. A tak přicházejí do Café Avignon jako do oázy, kde se občerstvují a nabírají sílu pro uskutečnění dalších životních kroků.

Inscenaci Go Back For Murder si nenechte ujít od 19:00 ve Velkém divadle.

Muzikál My Fair Lady uvádí 19:00 Nová scéna DJKT.

Ples Klubu malých pivovarů
Do letošní plesové sezóny přispěje i Klub malých pivovarů, a to hned čtyřikrát. Plesy se opět konají v prostorách sálu v Saloonu na Roudné a těšit se můžete na tři pivní soutěže a pivovarskou tombolu. Na čepu bude 18 druhů piv a vše se bude čepovat do zálohovaného skla. Všemi plesy bude moderátorsky provázet Ervín Schulz a v jednotlivých termínech bude změna především v kapelách. 19. ledna zahraje kapela The Shower. Vstup je od 18:00 a kapela začne hrát vždy od 19:30.

Smím prosit...? lednová tančírna
"Zveme vás na oblíbenou tančírnu Smím prosit...?, kterou pro vás pořádáme pravidelně každý měsíc na tanečním sále plzeňské Vodárny," uvádí pořadatel.
Dnešní téma je Filmové písně.
Tančírna je určena pro širokou veřejnost - pro tanečníky všech úrovní pokročilosti a všechny, kteří si chtějí užít pohodový večer v oblíbených tanečních rytmech.
► Na co můžete těšit? 3,5 hodiny té nejlepší taneční hudby, krásný a prostorný společenský sál s luxusním tanečním parketem, workshop vybraného tance a samoobslužný bar s alko i nealko nápoji.
► Co tančíme? Standardní tance: waltz, tango, valčík, slowfox, quickstep, latinsko-americké tance: samba, chacha, rumba, jive, a ostatní: salsa, bachata, merengue, kizomba, zouk, tango argentino, swing, blues, polka.
► Co na sebe? Vezměte si pohodlné boty i oblečení, ve kterém se vám bude dobře tančit. Na taneční sál je nutné se přezouvat.
► Na místě bude zajištěn samoobslužný bar s alko i nealko nápoji.
Začátek je ve 20:00.

Abba Stars
Nejúspěšnější tuzemský tribute band legendární skupiny Abba v lednu oslaví již 20 let své úspěšné existence a můžete u toho být i vy, v pátek 19. ledna od 20:00 v plzeňské Šeříkovce. Speciálně pro tuto událost upravený prostor nabídne cca 200 míst k sezení po obvodu sálu, na kterém se během večera jistě protancují nejedny střevíce. Koncertní playlist bude samozřejmě složený z největších hitů napříč všemi alby této švédské legendy a během večera se na pódiu vystřídá také celá řada zajímavých hostů.

Sobota 20. 1.

A. Inneman: Dynamická Astrologie a důležité osmičky v dějinách
Poutavá přednáška začíná v 9:00 v D klubu.

Tradiční zabijačkové hody začnou v 10:00 na Ranči Šídlovák.
Na tradiční zabijačce si můžete zakoupit produkty, jako je např. ovar, jitrnice, jelítka, prdelačka, tlačenka a další lahodné speciality. Během dne bude hrát kapela MHS.

Pan Kašpar a jeho povedená rodinka
Představení začíná ve 14:00 a v 15:30 v klubu Divadla Alfa.

Obnovenou premiéru baletu Malá mořská víla uvede v 17:00 Malá scéna DJKT.
Nadpozemská pohádka podle Hanse Christiana Andersena v baletním ztvárnění opět ožívá na prknech plzeňského divadla.
Romantický příběh o mořské panně a její lásce k princi ze světa lidí, jehož po ztroskotání lodě zachrání od utonutí. S pomocí mořské čarodějnice a jejího lektvaru si nechává svůj rybí ocas proměnit v lidské nohy, aby mohla být se svým milovaným, za což ale platí svým překrásným hlasem. Cesty mořské víly a prince se sice na krátko protnou, on svou lásku ale již věnoval dívce, kterou zahlédl po ztroskotání lodi na úpatí mořských skal. Láska Malé mořské víly je nenaplněna a ona se proměňuje ve věčnou hvězdou nad námi. Představení plné poetiky i dobrodružství nadchne nejen dětskou duši.

Vodáckej Bál №9
Devátý ročník pruhovaného bálu v hospodě Pod Kopcem na Božkově začíná v 18:30. Zahrají SMRDUTÍ KOJOTI, STICX, ČTVRT NA SMRT a ČTYŘLÍSTEK.

Radúz a Mahulena
Inscenaci má na programu od 19:00 Velké divadlo.
Slavné pohádkové poetické drama českého spisovatele a dramatika Julia Zeyera z roku 1896 mělo svou divadelní premiéru o dva roky později v Národním divadle v Praze. Od té doby se na českých scénách objevuje pravidelně.
Příběh lásky dvou mladých lidí ze znepřátelených rodin má kořeny ve slovenské lidové pohádce. V krutosti a syrovosti, která je tomuto dílu také vlastní, připomíná pohádky bratří Grimmů, některými dějovými prvky se podobá Shakespearově nejslavnější tragédii Romeo a Julie, námět hry je však ještě starší a celosvětově rozšířený... Julius Zeyer vdechl tomuto dílu tak krásné básnické hodnoty, že nikdo jiný než český divák nemůže více a lépe Radúzovi a Mahuleně porozumět.
V plzeňském divadle se jedná o výjimečný projekt, v němž rovnocenně spolupracuje činoherní soubor spolu s operním souborem DJKT.

Muzikál Kozí válka uvádí v 19:00 Nová scéna DJKT.
Původní český muzikál ze života pubertálního Vaška, který na konci 2. světové války naplno prožívá napínavé války klukovské i první okouzlení dívčími půvaby.
Hořká veselohra, napsaná přímo pro muzikálový soubor DJKT, se odehrává mezi létem 1944 a létem roku následujícího, kdy se těsně po osvobození svět podobně jako za války znovu rozdělil. Vaškovu ves a její obyvatele totiž poznamenají jak události během nacistické okupace, tak i demarkační čára – prochází přímo mezi oběma částmi vesnice a dělí ji nejen na dvě území dětských part, ale i na dva odlišné tábory osvoboditelů. Jak se lidé ve Vaškově okolí ve svém každodenním životě se všemi jeho běžnými radostmi i strastmi vyrovnají s vlivem velkých dějinných událostí? Dokáží zapomenout křivdy a překonat vzniklé rozdíly? A zvítězí parta Vaškova nebo nepřátelští Kůžákovci?

Ples Klubu malých pivovarů
Opět vás v Saloonu Roudná čekají pivní soutěže, pivovarská tombola a 18 druhů piv. Vstup je od 18:00 a kapela The Shifters začne hrát od 19:30.

Neděle 21. 1.

Svatební korzování
Ať už aktuálně chystáte svatbu, nebo se chcete jen podívat, co se od té vaší změnilo, vydejte se v neděli od 10:00 do kulturního centra Papírna na letošní svatební korzování. Můžete se zde seznámit se zajímavými dodavateli, inspirovat se aktuálními trendy nebo si prostě jen utřídit myšlenky, aby váš svatební den byl přesně takový, jaký ho chcete mít. Čeká vás skvělá atmosféra, ukázka svatebního obřadu s aktivním komentářem "Proč takhle", přehlídky svatebních šatů a pánských obleků, ukázka hudebního doprovodu k obřadu v několika variantách, fotokoutek s okamžitým tiskem,

S trabanty pro radost i za poznáním
V roce 2024 uplyne již šest desetiletí, co opustil výrobní linky v automobilce Sachsenring Zwickau inovovaný vůz s karoserií z Duroplastu. Kromě provedení tudor, obchodně nazvané limusina, či praktického kombi prodávané pod označením universal, se vyráběly i verze leiferwagen – dvoumístná dodávka, či specielní vojenské provedení kúbelwagen, které se však do naší republiky nedovážely. Tehdejší Mototechna prostřednictvím Motokovu dovezla do Československa v letech 1964-85 přes 160.000 exemplářů tohoto oblíbeného vozidla, z nichž dosud tuzemští příznici i 33 let po ukončení výroby opečovávají přes 8.000 youngtimerů.
Provozovatel muzea Příběhy dvoutaktů v Lobzích se rozhodl návštěvníkům toto motoristické výročí připomenout kromě skutečných exponátů i neméně zajímavou formou, aby jim přiblížil atmosféru akcí, kterých se několikrát ročně příznivci a majitelé těchto produktů bývalého koncernu IFA z Německé demokratické republiky zúčastňují. Výstava autorských fotografií, které zachycují převážně vozy tuzemských příznivců v rámci výletů, srazů i výstav klubů, nebo unikátní varianty či sportovní úpravy, rozhodně stojí za vidění. Zhlédnutí je možné v rámci komentované prohlídky expozice muzea. Otvírací doba v neděli je vždy od 14:00 do 17:00. Doporučujeme rezervaci předem na mailu muzea Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na telefonu 728 172 212 nebo 603 869 310.

Muzikál Kozí válka začne ve 14:00 na Nové scéně DJKT.

Zimní radovánky
Divadlo pro děti připravila ve 14:30 a v 16:00 Měšťanská beseda.
Děti zlobí, lížou rampouchy a dostanou z toho kašel, rýmu i angínu. Ještěže domovnice zavolá paní doktorku. Ta má nejen medicínu, ale i injekci, která bacily pěkně prožene.
Představení je vhodné pro děti od 3 let.

Balet Malá mořská víla můžete vidět v 15:00 a v 17:00 na Malé scéně DJKT.

Jak se Krakonoš nenechal přechytračit
Pohádku pro děti uvádí Divadlo Propadlo od 15:30 v Divadle Dialog.
Lakotný pán z Trautenberka opět vymýšlí, jak zbohatnout na cizí účet. Ale naštěstí je tu taky Anče, Kuba, hajnej a především Krakonoš a jeho veselá sojka. Pohádkový příběh je nejen hravý, ale vypovídá o lidských vlastnostech, jako je hamižnost a lakota, jejímž protipólem je poctivost a dobrota.

Zahrada hvězd
Již 82 roky uplynuly od odjezdů transportů s označením R, S, T s více než třemi tisíci lidmi do Terezína. Vrátilo se jen několik z nich. Říká se, že čas hojí všechny rány, ale zapomínat by se nemělo nikdy.
Předseda Židovské obce v Plzni Jiří Löwy, vás zve k uctění památky plzeňských Židů od 17:00 do Staré synagogy.

Radúz a Mahulena vás dojmou svým příběhem v 19:00 ve Velkém divadle.

Kulturní tipy: co přinese třetí lednový víkend? Ilustrační foto: Peggy Kýrová