Kulturní tipy: co přinese třetí dubnový víkend?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 13. duben 2023 18:00
Kulturní tipy: co přinese třetí dubnový víkend? Ilustrační foto: visitplzen.eu

Duben se svým nevyzpytatelným počasím se nám pomalu ale jistě překulil do druhé poloviny a víkend nám nabízí nespočet zajímavých kulturních akcí. Pojďme se podívat na některé z nich.

Pátek 14. 4.

V Moving Station začíná postupová přehlídka experimentujícího a studentského divadla s názvem Na Hraně. Potrvá do 16. 4.

Od 11:00 se u pomníku na křižovatce ulic Květná, Olšová a Kaštanová v Plzni na Slovanech koná pietní akt k uctění památky obětí náletu na Slovany 18. dubna 1945.

Divadlo Alfa zve malé i velké diváky na oblíbené představení Pádístepí, náčelník Bizonů v 9:00. Kdo nestihne páteční představení, má šanci ještě v sobotu v 15:00.

Nová scéna DJKT uvádí v 19:00 operu Quo vadis, kterou česká skladatelka Sylvie Bodorová napsala přímo pro plzeňský soubor. Libreto vychází ze stejnojmenného románu Henryka Sienkiewicze z roku 1895 a z děl antických autorů Tacita, Suetonia a Petronia. Slavný román, několikrát zfilmovaný, je situován do antického Říma za vlády císaře Nerona. Popisuje zrod křesťanství a pronásledování křesťanů císařem Neronem. V opeře nechybí ani nezbytná milostná zápletka.

Velké divadlo zve od 19:00 na komedii Postřižiny.

Měšťanská beseda uvádí v 19:00 představení Božská Sarah.
V příběhu posledních dnů proslulé francouzské herečky Sarah Bernhardtové se představí česká herecká legenda Iva Janžurová. Její rozmary i hašteřivost trpělivě snáší oddaný tajemník v podání Igora Orozoviče. Komediálně laděnou, ale přitom silnou a působivou hru Božská Sarah režíruje Alice Nellis.

Divadlo Maebh zve od 19:00 do Divadla Dialog na komedii Patrika 1,5 aneb Registrované šílenství.

Milovníci rockové muziky jsou zváni od 20:00 do KD Šeříková na koncert Kamil Střihavka & The Leaders Acoustic Band!

Sobota 15. 4.

V sobotu čeká na děti v Obchodním centru Rokycanská od 11:00 do 18:00 oblíbený zábavný program Dobrodružství s Mašinkou Tomášem. Děti se mohou těšit na herní zónu s mašinkami, tvořivé dílničky, kino i fotokoutek. Chybět samozřejmě nebudou ani soutěže a skvělé odměny. Pro rodiče bude připravena odpočinková zóna s vaky a lehátky.

Západočeská galerie v Plzni zve v 16:00 do Masných krámů na koncert komorních souborů ZUŠ z plzeňského regionu Flétny spolu.

Na Nové scéně DJKT můžete od 19:00 navštívit představení nesmrtelné operety Netopýr.
Opereta napsaná na libreto autorské dvojice Carla Haffnera a Richarda Genée podle vaudevillu Henry Meilhaca a Ludovica Halévyho Réveillon. Dosud je považována za jednu z nejlépe napsaných klasických operet. Vtipný příběh z měšťáckého prostředí o Gabrielu Eisensteinovi, který musí na několik dní do vězení, jeho ženě Rosalindě, za kterou přichází její dávná láska tenorista Alfred, a pomstě dr. Falkeho, který chce Gabrielovi oplatit jeho žertík, kdy jej nechal v kostýmu netopýra běžet přes celé město, je zasazen ještě do dalších dějových peripetií příběhu, a především do jiskřivé Straussovy hudby.

Divadelní soubor Chlupatej kaktus uvádí v 19:00 v Divadle Dialog premiéru černé mysteriózní komedie z prostředí márnice o přátelství až za hrob ZmraŽeny z pera Martiny Vašákové. Jogínka, influencerka a nešťastně vdaná učitelka nemají klid ani po smrti. Proč tu zůstaly trčet? Pohřební zřízenec Jonák má divnou auru a zdá se, že se mu až příliš líbí, že jsou tu ty tři ženy zmraženy. Ne každý má to štěstí umřít připravený. Ale málokdo má štěstí strašit po boku svých nejlepších přítelkyň. Dá se něco změnit i po smrti? A pomůže jim věštkyně Jolanda?

Velké divadlo uvádí v 19:00 komedii o nevěře s názvem Pravda, ve které se lže jako o závod. Autorem konverzační hry je jeden z největších talentů současné francouzské dramatiky Florian Zeller.

Měšťanská beseda zve od 19:00 na představení Holubice: Dcera a matka roku.

V Hifi klubu můžete navštívit v 19:30 koncert Folimanka Blues, host Blues and the Gang
Folimanka Blues hraje už třicet let. Je to kapela s tragickou minulostí, protože postupně zemřeli čtyři její někdejší členové. Kapela se ale vždy zvedla a má tak za sebou stovky koncertů u nás, ale i třeba v USA, Německu, Rakousku, Polsku či na Slovensku. Vydala čtyři alba. Nyní hraje v sestavě osobitých a zkušených muzikantů, kteří se na koncerty sjíždějí ze Slovenska, z Českého Krumlova nebo od Zdic. Kapela hraje dramatický bigbít s drásavými texty, ale nebojí se ani pivní tematiky. V Plzni zahraje v Hi-Fi klubu na náměstí Republiky 12 a coby hosta s sebou přiveze libereckou retrobluesovou sestavu Blues and The Gang.

Rockový koncert UDG + Pekař začíná ve 20:00 v KD Šeříková.

Neděle 16. 4.

Jarní koncert s flétnou pořádá Západočeská galerie v Masných krámech od 10:30. Účinkují žáci ze ZUŠ Třemošná a jejich hosté

Muzikálové matiné Adama Reznera začíná ve foyer Nové scény DJKT v 10:30.

Velké divadlo zve od 14:00 na klasický balet Petra Iljiče Čajkovského Šípková Růženka.

Divadlo Pluto uvádí ve 14:00 muzikál My Fair Lady.

Malá scéna DJKT uvádí v 15:00 a v 17:00 oblíbenou krácenou verzi opery Antonína Dvořáka O Rusalce.

Český rozhlas Plzeň zve v 16:30 na naučně hudební pořad pro děti od 3 do 11 let Vlastivědný písničkopis.
Česká republika není velká, rozmanitá naštěstí ano. Máme tolik svérázných regionů – a to i hudebně! Abychom svou zemi lépe poznali, pojďme se společně naučit písničky z různých koutů Čech a Moravy. Kateřina Královská Steinerová a Svatopluk Schuller provedou mladé posluchače lidovou hudbou netradičně a zábavnou formou.

Koncert Tuta krásná kultura začíná v Měšťanské besedě v 17:00.

Komedii Zázračné cvičení uvádí SPODINA v Divadle Dialog v 19:00.

Muzikál Něco shnilého! můžete navštívit v 19:00 na Nové scéně DJKT.