Kulturní tipy: co přinese čtvrtý březnový víkend?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 23. březen 2023 18:00
Kulturní tipy: co přinese čtvrtý březnový víkend? Ilustrační foto: FB Plzeňské farmářské trhy

Po jarní rovnodennosti se dny už výrazně prodlužují a tak máme stále více energie a chuti něco podnikat. Nadcházející víkend nabízí spoustu různých aktivit – koncerty, divadelní představení i aktivity na čerstvém vzduchu. Pojďme se na některé z nich podívat.

Pátek 24. 3.

Divadlo Alfa zve v 09:00 a v 10:30 děti a rodiče na představení Ťuk, ťuk, ťuk. Tučňák?!
Jednoho dne na Kryštůfkovy dveře někdo zaklepal. A za dveřmi stál malý tučňák.  Vypadal trochu smutně. Možná se ztratil? Nebo neví, jak se dostane domů?  Kde bydlí tučňáci? Jak se tam dostat? Že by snad chtěl tučňáček po Kryštůfkovi ještě něco jiného? Povyprávíme vám o tom. Bude to příběh o nečekaném setkání. O dlouhém hledání. O plavbě po moři. O dobrodružném putování na Jižní pól. Zkrátka o cestě chlapce Kryštofa a malého tučňáka, který vypadá stále trochu smutně, k pevnému přátelství. Naše vyprávění prostřednictvím loutek je určeno nejmladším divákům a samozřejmě i jejich rodičům a prarodičům.
Inscenaci připravila s herci Divadla Alfa manželská dvojice z Ostravy, režisér a scénograf Tomáš Volkmer a divadelní lektorka a dramaturgyně Hana Volkmerová. Oba již více než 15 let tvoří a lektorují umělecko-vzdělávací programy pro děti různého věku od batolat až po teenagery a studenty vysokých škol. Ve svém domovském Divadle loutek v Ostravě vytvořili nedávno interaktivní inscenaci pro batolata s názvem Bato a Lato. Jde především o první setkání takto malých dětí s divadlem.

Nenechte si ujít jedinečný koncert oblíbené slovenské kapely Kollárovci! Hudebně zábavná show, v níž vynikající zpěvy a nádherná muzika nenechají nikoho sedět na židli. Koncert začíná v KD Šeříková v 18:00.

Cimbálovka na druhou je název mimořádného večera v Návštěvnickém centru Plzeňského Prazdroje, který začíná v 19:00. Těší se na vás Cimbálová muzika Milana Broučka, Cimbálová muzika Horváthovci, a moderátor historik Zdeněk Hazdra.
Tulák, tulák běží hledat rodné kraje – aj, což lidé vědí, co jim cigán hraje! Živelný a poučný zároveň bude večer s názvem Cimbálovka na druhou. Pořad věnovaný dějinám, kultuře a identitě Romů v úvodu přinese poutavý rozhovor s ředitelkou Muzea romské kultury v Brně Janou Horváthovou. Následovat bude neuvěřitelná souhra dvou cimbálovek ¬– Cimbálové muziky Horváthovci a Cimbálové muziky Milana Broučka.

Komedii Dokonalý partner uvádí SPODINA v Divadle Dialog od 19:00.
Sen mnoha žen se stává skutečností! Dokonalý partner existuje! Ale nespí náhodou už dávno vedle vás? Tině to ve vztahu s Filipem prostě nevyhovovalo. Ale sama zůstat nechce. Proto si pořídí nového partnera. Je dokonalý. Přesně odpovídá jejím představám. Ale jsou její představy o dokonalosti opravdu tím, po čem touží? Není život vedle dokonalého partnera nesnesitelný, protože odhaluje naše vlastní nedostatky?

Sobota 25. 3.

Letos poprvé se sejdou milovníci fajnového jídla na náměstí Republiky. Začínají Plzeňské farmářské trhy. Zhruba padesát prodejců toho nejlepšího jídla, jaké produkují české farmy, pekařství či uzenářství nabídne své pochoutky plzeňské veřejnosti. Trhy začínají v 8:00a končí ve 12:00. Pořádá je občanské sdružení envic s podporou města Plzně a městského obvodu Plzeň 3.

Den otevřených dveří ve VODÁRNĚ
Vodárna Plzeň otevírá v sobotu od 10:00 do 16:00 při příležitosti Světového dne vody své brány!  Připraven je bohatý zábavný program!
Program pro děti bude připraven před administrativní budovou v Malostranské ulici - děti si projdou vodní stezku, dále na ně čeká laboratoř slizu, výroba placek, malování na obličej a spousta dalšího, chybět nebude ani maskot Bonifác. A také na ČOV v Jateční ulici budou mít děti o zábavu postaráno.

Město Plzeň a Správa veřejného statku města Plzně zve na jarní pochod do Arboreta Sofronka a také křest knihy s názvem "Sbírka světového sortimentu druhů rodu Pinus" autorů Jana Kaňáka a Jitky Rauchové. Akce se koná od 10:00 hod.

Prohlídka pivovaru Gambrinus
Na komentovanou prohlídku s degustací piv jste zváni v 10:30 a ve 13:15 

Divadlo Alfa uvádí ve 14:00 a v 15:30 představení pro nejmenší Ťuk, ťuk, ťuk. Tučňák?!

KD Šeříková zve ve 20:00 na koncert Abba Stars.
Původně prosincový vánoční koncert k 50 letům od vzniku legendární skupiny ABBA proběhne v plzeňské Šeříkovce až nyní koncem března, ale vánoční stromeček by údajně na pódiu neměl chybět. ABBA Stars se za osmnáct let své existence stala jedním z nejúspěšnějších a nejvyhledávanějších revivalů legendární švédské kapely. Odehrála přes 1500 koncertních vystoupení po celém světě, získala si respekt fanoušků i kritiků, a také několik zajímavých cen – např. z Francouzské televize TF 1 z podzimu 2009 ze soutěže „Nejvěrnější dvojníci světa“, kterou sledovalo 70 milionů lidí. Můžete se těšit na dvouhodinový koncert plný hitů, díky stolovému uspořádání sálu si budete moci v pohodě zatančit a zazpívat všechny oblíbené hity.

Neděle 26. 3.

Západočeské muzeum v Plzni zve od 10:00 na Vítání jara v Plzni: Vynášení Morany.
Průvod vyjde od hlavní budovy směrem k soutoku Mže a Radbuzy, kde bude Morana vhozena do vody.

Litický velikonoční jarmark 2023 se bude konat od 10:00 do 17:00 na Budilově náměstí v Plzni - Liticích.
Těšit se můžete na široký sortiment velikonočních dekorací, řemeslných produktů, delikates či nápojů. Chybět nebudou dětské dílničky či dobový kolotoč na ruční pohon. Velkým lákadlem pak bude tradiční zabijačka s ukázkou. Pořádá TRHY ALEŠ a Městský obvod Plzeň 6 Litice

Divadlo Pluto zve ve 14:00 na nesmrtelný muzikál My Fair Lady.

Měšťanská beseda uvádí ve 14:30 a v 16:00 pohádku pro děti O Sněhurce.

V 19:00 vás Měšťanská beseda zve na divadelní představení S láskou Mary.
Hořká komedie o tom, že životu se má jít naproti. Skvěle sehraný herecký ansámbl kolem hlavní představitelky Veroniky Žilkové nám s humorem připomene, že každý den může být ten náš poslední a je třeba si ho užít naplno. Tak si ho pojďte užít s do divadla!
Connie, Leona, Millie a Mary jsou dámy z amerického jihu a jejich největším životním povyražením za posledních 30 let je pravidelná každotýdenní partička bridže. Co se stane, když jedna z nich náhle zemře? Děvčata to vyřeší po svém. Půjčí si popel zemřelé kamarádky Mary z pohřebního ústavu na poslední společnou karetní hru. Když poté zjistí, že jim Mary posmrtně posílá pozoruhodný dárek, z poklidného dýchánku se stane nejdivočejší mejdan, který by si kdy dokázaly představit. Během večírku si ale také uvědomují, že „žít“ znamená pořádně si život „užít“, dokud není pozdě.
„S láskou Mary je úsměvná komedie o tom, že je třeba žít každý den naplno, jako by byl náš poslední. Radovat se a nečekat, až… až bude svítit slunce, až nebude pandemie, až bude lepší příležitost. To až je teď. Každý den je dost dobrý na to, aby se stal naším svátkem,“ říká Veronika Žilková. Podle režiséra Petra Halberstadta je téma inscenace především dnes aktuální: „Je to komedie, ale pojednává o odcházení člověka. Myslím si, že s takovou situací je v dnešní době konfrontováno mnoho lidí.“

Divadlo Dialog uvede od 19:00 na one man show Miroslava Herejka Bláznovy zápisky.
Groteskní sonda do mysli šíleného úředníka, lapeného v zajetí španělských vyslanců, mluvících ryb a dopisních psů. One man show z pera mistra slova, Nikolaje Vasiljeviče Gogola.
Komediální příběh, mapující představy a fantazie, směšně bezvýznamného človíčka, který je stále více pohlcen vlastním šílenstvím, což mění jeho život na nekonečný sled pitoreskních situací, ze kterých se jeho život obrací nejen naruby, ale všemi směry zároveň. Příběh vychází z jedné z „Petrohradských povídek“, které Gogol napsal v roce 1842. Stále vtipný, živý a především aktuální text, je dokladem toho, že lidská mysl je velkou neznámou, ať už v devatenáctém století, nebo třeba právě dnes. Jak je pro autora typické, tak se příběh hemží postavami, které mají své osobité kouzlo, a jsou zároveň i karikaturami lidí, jaké můžeme potkat dnes a denně.