Krizový štáb Plzeňského kraje: Pandemický stav se lepší, přibývají ale vážné případy

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 9. listopad 2020 20:44
Koronavirus Ilustrační foto: Pixabay

Situace v kraji se obrací k lepšímu, shodli se na tom zástupci Krajské hygienické stanice (KSH), nemocnic či záchranných složek na jednání Krizového štábu Plzeňského kraje. Vývoj epidemie koronaviru se zlepšuje, klesá i podíl pozitivních výsledků v celkovém množství testů. Dostačující jsou zatím kapacity lůžek v nemocnicích i odběrových míst, naopak mírně přibývá pacientů, kteří potřebují intenzivní péči.

V kraji je v současné době 3 831 pozitivně testovaných osob, nejvíce ve městě Plzeň a na Klatovsku. Při přepočtu na 100 obyvatel je ale nejvíce postiženým okresem Plzeň-jih. Věková struktura nakažených je v rozmezí 55-64 let 15,1 % ve věku 64+ je to 18,8 %. V současné době je zaznamenán i pokles výtěžnosti odběrů z 30 % pozitivních vzorků na 25,2 %, tedy každý čtvrtý odběr je pozitivní. „Nicméně je na místě být stále ostražití,“ zdůraznil epidemiolog Petr Pazidora.

Dobrou zprávou je dostatečná kapacita nemocnic v kraji. Podle koordinátora Jana Beneše bylo v pondělí  celkem 450 hospitalizovaných osob, 56 z nich je v intenzivní péči. "Počty hospitalizaci stagnují nebo klesají, stále však je zaznamenán mírný nárůst případů, které vyžadují intenzivní péči," podotkl Beneš.

Dostačující jsou kapacity odběrových míst, i přesto se od středy otevře odběrové místo v Domažlické nemocnici, aby bylo blíže na dojezd pacientům. Otevřeno bude pouze ve středu od 9 do 11 hodin a v sobotu v tomtéž čase. Připravuje se také odběrové místo pro okres Tachov. Jakmile poskytovatel získá potřebná povolení, začne provádět odběry.

V kraji aktuálně funguje 27 škol a školských zařízení pro děti pracovníků určených profesí. Nahlášeno je do škol celkem 290 dětí, přičemž přítomno bylo např. v pondělí 9. 11. celkem 187 dětí, nejvíce ve městě Plzeň a v Klatovech.