Krajský soud v Plzni přijal dvě stížnosti na krajské volby

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 13. říjen 2020 18:16
Volby Volby - ilustrační foto

Krajský soud v Plzni zatím od občanů obdržel dvě stížnosti na volby do krajského zastupitelstva. Informovala o tom mluvčí soudu Lucie Jíchová. Jeden návrh se týká vyslovení neplatnosti volby kandidáta, druhá stížnost je na neplatnost hlasování. Na rozhodnutí má soud lhůtu 20 dnů. Stížnosti je možné podávat do pátku do 16:00.

První stížnost se týká voleb v obci na Domažlicku, kde podle stěžovatele v sobotu 3. října krátce po skončení voleb vstoupila do volební místnosti, kde se sčítaly hlasy, nepovolaná osoba. Stěžovatel na to zároveň upozornil policii. Druhá stížnost se týká malé obce na Plzeňsku, kde stěžovatel zpochybnil sčítání přednostních hlasů. Napsal, že udělil s dalšími lidmi přednostní hlas konkrétnímu kandidátovi, ve zveřejněných výsledcích sčítání ale tento kandidát neměl v daném okrsku žádný preferenční hlas.

Na krajské volby v Plzeňském kraji v roce 2016 přišla k soudu jedna stížnost, soud ji odmítl, a otevřel tak tehdejšímu hejtmanovi cestu ke svolání ustavujícího zasedání nového zastupitelstva.

Letos volby v Plzeňském kraji vyhrálo hnutí ANO, získalo 12 z 45 mandátů, druhá ODS má 11 křesel, třetí STAN a čtvrtí Piráti mají po sedmi zastupitelích. Do zastupitelstva se ještě dostala SPD se třemi zastupiteli, ČSSD se třemi mandáty a KSČM se dvěma zastupiteli. Voleb se v kraji zúčastnilo 38,80 procenta voličů.

čtk