Koronavirus na ústupu? Počet pozitivních testů v kraji klesá

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 18. listopad 2020 14:18
Koronavirus Ilustrační foto: Pixabay

V Plzeňském kraji v úterý přibylo 233 nově potvrzených případů koronaviru. Je to o 49 méně než v pondělí a o víc než o třetinu méně než minulou středu, kdy do statistiky přibylo 381 nových případů. Od začátku pandemie prokázaly testy nákazu v kraji u 25.995 lidí. Z toho čtvrtina zjištěných nákaz přibyla v listopadu, přesto během listopadu je patrný postupně klesající počet nově zjištěných případů. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.

V kraji dosud zemřelo 341 lidí, kteří měli nemoc covid-19. Téměř polovina všech těchto úmrtí, celkem 163, připadá na listopad. Z nemoci se už uzdravilo 20.206 lidí a 5448 lidí je stále nemocných.

V přepočtu na 100.000 obyvatel se v kraji dosud nakazilo 4407 lidí, což je mezi kraji v ČR šesté nejnižší číslo. Za posledních sedm dnů je v kraji nejvyšší nemocnost na Klatovsku, kde je 355 nemocných na 100.000 obyvatel a celkem 307 lidí s nákazou. Nejmenší nemocnost za uplynulý týden má okres Plzeň-sever, kde je 241 nakažených na 100.000 obyvatel a aktuálně 193 nakažených lidí. Nejvíc nemocných je v nejlidnatějším okrese Plzeň-město, kde je 535 nemocných, což představuje 275 lidí s nákazou na 100.000 obyvatel.

Začalo už druhé kolo testování

Druhé kolo testování klientů i zaměstnanců antigenními testy dnes zahájilo Centrum pobytových a terénních sociálních služeb Zbůch na Plzeňsku. V pobytových službách zde pečují zhruba o 120 klientů s kombinovaným, tělesným a zdravotním postižením, většinou ve středním věku i o několik seniorů. "Myslím, že se to zaběhlo a hlavně naše zaměstnankyně se to velice rychle naučily. Máme své zdravotníky, to je velká výhoda, protože ve spoustě zařízení zdravotníci nejsou a musí si službu nasmlouvat nebo to pro ně musí dělat praktický lékař," řekla ředitelka centra Dagmar Terelmešová. První kolo testování podle ní neukázalo žádný pozitivní test.

Ve Zbůchu neměli problém s tím, že by klienti odmítali podstoupit testování jako v některých jiných sociálních zařízeních. Testy absolvovali všichni. Možná proto, že koronavirem onemocnělo už na začátku září několik lidí, kteří pak museli být izolovaní od ostatních. Klienti tak chápali, že testování je důležité hlavně pro ně, dodala Terelmešová.

čtk