Koledy na Štědrý den z věže katedrály Plzeňané neuslyší

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 22. prosinec 2020 12:47
koncert z veze Foto: M. Anděl

Stovky lidí se pravidelně na Štědrý den v 16 hodin scházely na náměstí Republiky, aby si přišly poslechnout koledy hrané z věže katedrály. Tradiční akce se ale letos neuskuteční ve své klasické podobě. Také ona padla za oběť koronavirus a musela se přesunout pouze na internet.

Od devadesátých let se se soumrakem na Štědrý den z ochozu katedrály pravidelně ozývaly ty nejznámější české i světové vánoční koledy. Dlouhá léta koncert z věže organizoval Jan Kvídera a hráli hudebníci pod vedením legendárního Oty Hellera. Před několika lety došlo ke generační obměně a zaplněné náměstí se na Štědrý den těšilo z vánoční atmosféry a melodií dechové kapely BAND Františka Kubaně mladšího. Letos ale zasáhl koronavirus.

„Do poslední chvíle jsme věřili, že se koncert uskuteční tak, jak jsme na něj všichni zvyklí. Tak, jak se postupně upravovala pravidla, přizpůsobovali jsme možné scénáře. Abychom dodrželi vše potřebné a neohrozili hudebníky a zároveň nelákali lidi ke shromažďování, rozhodli jsme se nakonec koncert předtočit, a to symbolicky v kostele U Ježíška. Záznam koncertu bude aktivován na Štědrý den v 16 hodin," uvedla Alena Kozáková z pořádají Nadace 700 let města Plzně.

„Za celý BAND vám přejeme krásné prožití svátků. Rádi jsme pro vás zahráli tímto způsobem, ale raději bychom s vámi, klidně i v dešti mokli na náměstí, ale troubili z věže. Doufáme, že se nám všem to příští rok společně vyplní,“ dodal kapelník František Kubaň.

Odkaz na záznam koncertu bude umístěn na webových stránkách nadace www.nadace700.cz a také na facebookovémm profilu Nadace 700 let města Plzně. Protože se jedná o záznam, bude možné jej shlédnout opakovaně.