Kniha komiksů připomene 75 let od konce války

2. světová válka

Letošní oslavy 75. výročí konce druhé světové války na západě Čech obohatí nová komiksová kniha, na které spolupracuje plzeňská pobočka Paměti národa a studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Přinese tucet příběhů, jež pomohou sestavit mozaiku dnů nejen z jara 1945. Kniha vyjde koncem dubna, řekla ředitelka Paměti národa v Plzni Markéta Čekanová.

„Pro knihu jsme vybrali pestrou paletu vzpomínek pamětníků, amerických a belgických veteránů i obyvatel západočeských měst a vesnic. Z nich vznikne dokument, jenž čtenáře přenese o tři čtvrtě století zpět, a to formou veskrze současnou: komiksem, který má ráda především mladší generace. Proto i mladá generace tyto komiksy tvoří,“ uvedla Čekanová.

V knize budou například příběhy amerických veteránů Earla Ingrama, Jamese Duncana a George Thompsona či belgického vojáka Louise Gihoula, kteří od 90. let minulého století patřili k pravidelným návštěvníkům květnových plzeňských Slavností svobody. Komiksy vytvořené studenty také přiblíží příběhy Čechů v řadách spojeneckých vojsk Petera Mayera a Jaroslava Kroba. Díky vzpomínkám Jaroslava Běla se čtenáři ocitnou v domě v Přešticích, kde po osvobození bydlela skupinka amerických vojáků. S Pěvuší Kohoutovou se dostanou na Chodsko. V příběhu Vladislava Krátkého nebudou chybět vzpomínky na výslechy na gestapu a na bombardování Plzně.

Komiksy pro knihu nakreslí podle scénářů Kristýny Plíhalové vybraní studenti a studentky ateliéru Komiks a ilustrace pro děti. „Pro všechny je to jedinečná příležitost vyzkoušet si spolupráci se scénáristou a zadavatelem na reálné zakázce. Věřím, že především pro studenty magisterského studia či posledního ročníku bakalářského stupně, může být práce prvním důležitým krokem v jejich profesním životě,“ uvedla odborná asistentka ateliéru Marie Kohoutová.

V knize budou komiksy různého výtvarného zpracování – klasické perokresby, kresby tužkou a pastelkami či akvarelové malby.

čtk