Klatovská nemocnice spouští provoz laboratoře pro zjištění nákazy koronavirem

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 24. březen 2020 19:18
CDC koronavirus ilustrační, pixabay

V Klatovské nemocnici ve středu zahájí provoz virologické laboratoře pro zjišťování nákazy novým koronavirem ze vzorků z odběrových míst v krajských nemocnicích. Klatovská laboratoř tak bude po fakultní nemocnici druhým místem v kraji, kde se bude testování provádět. Provoz už má i povolení od Státního zdravotního ústavu.

„V současné době máme již všechny potřebné přístroje a je připraven tým, který bude testování provádět,“ uvedl šéf krajských nemocnic Marek Kýhos s tím, že dnes proběhlo zkušební testování. Zítra začne ostrý provoz. Laboratoř bude testovat vzorky standardní metodou PCR.

Do laboratoře se zatím budou vozit vzorky odebrané pacientům na odběrném místě u Domažlické nemocnice, což je zatím zhruba 40 až 50 vzorků denně. Laboratoř postupně počítá s navyšováním kapacity. Později by zpracovávala i vzorky nabírané v dalších odběrových místech krajských nemocnic.

Laboratoř nebude poskytovat výsledky přímo pacientům, ale předá je Státnímu zdravotnímu ústavu, který je vkládá do ústřední databáze.

Nemocnice Plzeňského kraje mají zatím pro potřebné pacienty odběrová místa v Domažlické a Rokycanské nemocnici. Připravená jsou i v Klatovech a Stodu. Ta ale zatím nejsou v provozu. O jejich spuštění rozhodne krizový štáb Plzeňského kraje ve chvíli, kdy budou kapacity současných odběrových míst naplněny. K tomu zatím nedošlo.

Pacienty k odběru v tuto chvíli indikuje z oprávněných důvodů pouze krajská hygienická stanice (KHS). Svého pacienta může sice k vyšetření navrhnout i jeho praktický lékař, ale pacient se před odběrem musí spojit s KHS, která indikaci potvrdí a objedná pacienta na příslušné odběrové místo nebo k odběru v domácnosti. Pokud se na odběrová místa dostaví pacienti sice po doporučení praktickým lékařem, ale bez předchozího telefonického kontaktu a indikace s KHS, nebudou otestováni.