Když budou mladí kluci dál pracovat, jsou pro klub příslibem, říká Vlasák. Co bude s Gulašem?

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 10. únor 2021 08:28
Tomáš Vlasák Martin Straka a Tomáš Vlasák. ilustrační

Filip Suchý, Petr Kodýtek, Jakub Pour, Lukáš Kaňák, Filip Přikryl, David Kvasnička. To jsou hokejisté extraligové Plzně, s nimiž vedení Škody v uplynulých týdnech podepsalo nové smlouvy a budou tak pokračovat v klubu, kde vyrostli. Je to další důkaz, že Plzeň chce sázet na své odchovance a dává velký prostor mladým hráčům.

„Jsou to samozřejmě dva faktory. Jeden je nějaký rozpočet, naše možnosti. Druhý, že na mládeži chceme dlouhodobě stavět. Už od nejmenších, což je zásluha všech našich trenérů, kteří v klubu pracují. Daří se nám ty nejlepší odchovance postupně zařazovat do A-týmu a jsem rád, že ti kluci dělají pokroky a mohou být prospěšní,“ říká Tomáš Vlasák, bývalý vynikající útočník a nyní sportovní manažer HC Škoda.

Zatím posledními hráči, se kterými jste podepsali nové smlouvy, jsou útočník Filip Přikryl a obránce David Kvasnička. Co k nim říci? Jsou to kluci z naší líhně, to především. Filip letos udělal velký progres, zhruba v osmnácti zápasech si připsal osm gólů, jeho výkony jdou nahoru. Je hodně mladý, vnímám u něj potenciál růstu. Věříme, že bude dál pokračovat a postupně se zařadí mezi důležité hráče mužstva.

A Kvasnička? Předpovídala se mu velká budoucnost, startoval na dvou šampionátech hráčů do 20 let, ale také mu kariéru často brzdila vážná zranění či nemoci.. Minulou sezonu David strávil ve Vítkovicích, pak se naskytla možnost, že se vrátí. Poslední dobou se rozehrál k velmi dobrým výkonům. Je to také náš hráč, nevidím důvod, aby nepokračoval. Přáli si to i trenéři, proto nu nás zůstane i další rok. Už je trošku starší, ale rozhodně ne starý, pořád má co zlepšovat. Může jít výkonnostně ještě dál.

I když se vám během sezony dlouhodobě zranili důležitý hráči, především Mertl s Musilem, nešli jste cestou drahých nákupů. Právě mladí hráči dostali velký prostor. To byl záměr? Znovu, je to mix ekonomických možností a naší vize. Chtěli jsme mladé kluky vidět a dát jim šanci. Viděli jsme, že jsou schopní se o to poprat, proto nebyl důvod do týmu sahat. Samozřejmě, nějaké zápasy se prohrály, ale že by tam byly velké výkyvy, to se naštěstí nestalo.

Obstáli tedy další mladíci jako Lang, Malát či Jiříček? Mají na to hrát dlouhodobě extraligu? Když budou dál pracovat, jsou pro klub příslibem do budoucna. Nikdo z nich mě nezklamal, i když jsou rozdílní a každý se s tím vypořádává jinak. Martin Lang má výhodu, že nastupuje s Milanem Gulašem, udrží se na puku, umí vystřelit i přitvrdit. Sebastián Malát je ještě o rok mladší než Přikryl, připsal si už premiérový gól v extralize. A u Davida Jiříčka, který už nakoukl i do dospělého nároďáku, ani nemusím vyzdvihovat, co pro nás v obraně znamená. Pokud kluci budou dál tvrdě pracovat, sami vidí, že to ovoce přináší.

Ale co dál, když se podíváte do dorostu a juniorky Škody. Několikrát zaznělo, že teď není moc kde brát, velké talenty chybí. Souhlasíte? Obecně asi ano, díra tam nějaká je. Strašně důležité bude, kdy se junioři a dorostenci budou moci vrátit k normálnímu tréninku. Ta pauze je pro jejich hokejový vývoj už katastrofická. Ale určitě nechci nad nikým lámat hůl předem. V sezoně jsme zkoušeli Šuhaje a Slaninu, mladé kluky. Neměli to jednoduché, skočili do toho rovnýma nohama, prakticky bez tréninku. Musíme jim dát čas. Rozhodně nechci říci, že na extraligu nemají. To ukáže až čas.

Před koncem přestupního období jste angažovali útočníka Michnáče a výměnou za Stacha také dalšího forvarda Dočekala. Zvažovali jste na trhu i další možnosti? Hledali jsme i dříve různé varianty, ve hře tam byli i nějací Kanaďani. Ale rozhodli jsme se dát šanci mladým klukům, kteří se vrátili z dvacítky. A Lang s Přikrylem ji chytli. Nakonec jsme udělali ještě ty dvě zmíněné změny, tím jsme kádr pro letošní sezonu uzavřeli. K tomu je ještě několik hráčů z první ligy, které můžeme využít na střídavé starty. A do konce sezony uzavřeli ještě smlouvy s Mírou Indrákem a brankářem Kristiánem Kolářem.

Hodně se mluví o tom, že kapitán a lídr týmu Milan Gulaš by po sezoně mohl odejít do Českých Budějovic. Je jejich odchovancem, na jihu Čech žije. Jak to s ním vypadá? Milan má u nás ještě na rok smlouvu. Co se stane, nechci v tuhle chvíli ani řešit. Není to na pořadu dne, uvidíme, co bude po sezoně.