Kdy půjdou děti do škol a otevřou se obchody? Ministr zdravotnictví představil plán rozvolnění

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 13. listopad 2020 15:36

Ministr zdravotnictví Jan Blatný představil nový systém hodnocení rizika, takzvaný PES. Má pět stupňů, aktuálně čísla odpovídají stupni číslo 4. Pokud se situace nezhorší do příští středy, od pondělí 23. listopadu by mohlo nastat první rozvolnění. Podle zveřejněné tabulky by se tak do škol mohly vrátit i zbylé třídy základních škol, pouze ale ve střídavém režimu.

Rizikové skóre bude zveřejňované od 16. listopadu na webu úřadu. Číslo nula až sto bude kalkulováno denně, a to pro celou republiku i pro jednotlivé kraje. Škála se bude pohybovat od 0 do 100. Nyní je celé Česko v nejhorším stupni, index je ale na úrovni sedmdesát, která odpovídá kategorii čtyři.

Skóre bude vycházet ze čtyř faktorů, a to z podílu pozitivních testů, počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel, počtu nakažených seniorů a takzvaného reprodukčního čísla. To udává, kolik lidí průměrně infikuje jeden nakažený.

Podle Blatného je bezpečné počkat týden. "Když se tedy bude přecházet na vyšší stupeň rizika, bude to po třídenním nárůstu indexu. Při přechodu na nižší stupni do týdenním poklesu," vysvětlil Blatný. Ačkoliv je tedy nyní hodnota indexu 70, platí opatření pro pátý stupeň. Pokud současná hodnota týden vydrží a schválí to vláda, přejde Česká republika do čtvrtého stupně. A právě v něm už se objevuje například možnost návratu dětí do základních škol.

Pro zvětšení klikněte.