Kdo můžete, vezměte seniory k sobě domů, vyzývá hejtman

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - sobota, 28. březen 2020 19:55
senior ilustrační foto / pixabay.com

Plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD) vyzval lidi, jimž to rodinné podmínky a zdravotní stav rodičů a prarodičů dovolí, aby si vzali do domácí péče své příbuzné z domovů pro seniory. Pomůže se tak eliminovat riziko rozšíření onemocnění COVID-19 v těchto zařízeních. Bernard, který je kvůli kontaktu s pozitivně testovanou členkou krajské rady v karanténě, to dnes napsal na svém facebookovém profilu. V kraji se dosud v domovech pro seniory nákaza koronavirem nepotvrdila.

V domovech seniorů a dalších sociálních ústavech je v kraji podle hejtmana přes 4000 klientů. Již čtrnáct dní ve všech těchto organizacích platí přísná režimová opatření, jako je rozdělení personálu do dvou nezávislých týmů, zákaz návštěv, zvýšená hygienická opatření, zákaz balíčků, pravidelné měření teploty, zákaz koncentrace většího počtu osob a podobně, vyjmenoval. "Musím být ale upřímný. Nemáme žádné zázračné řešení, jak případnou nákazu v těchto ústavech rychle a efektivně eliminovat," konstatoval Bernard.

K výzvě, aby si lidé, pokud je to možné, vzali své seniory domů, dospěl po projednání s experty krizového štábu. Kraj se podle něj pokouší vyčlenit asi deset procent lůžek pro případnou izolaci a chce také zajistit jeden objekt, kde by se případně mohli nakažení senioři ubytovat. "Doposud se nám v našem kraji daří ochránit ty nejpotřebnější, ale nemůžeme současnou situaci dlouhodobě udržet i bez vaší pomoci," uzavřel Bernard výzvu k rodinám seniorů.

čtk