Kapacity covidových lůžek jsou v Plzeňském kraji hraniční

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 11. leden 2021 19:42
IMG_20200917_145412_DRO Foto: Nemocnice Stod

Kapacity nemocnic v Plzeňském kraji jsou pro pacienty s koronavirem na hraniční hodnotě. Volných akutních i standardních lůžek ubývá, vytížení lůžek a personálu je horší než při vrcholu podzimní vlny koronavirové pandemie, řekl krajský koordinátor lůžkové péče Jan Beneš.

Špatná situace je nyní v Karlovarském kraji, odkud se z přetížené nemocnice v Chebu v neděli a dnes převáželo 14 pacientů s covidem-19 do nemocnic v Mariánských Lázních, Rakovníku či v Praze. Plzeňská fakultní nemocnice (FN) převzala v uplynulých dvou týdnech z Karlovarského kraje do intenzivní péče dva covidové pacienty z Chebu a dva ze Sokolova. Teď mířili nemocní jinam. "U nás je hraniční kapacita na to, abychom mohli brát velké množství lidí z okolních nemocnic," řekl Beneš.

V Plzeňském kraji mají podle něj nemocnice málo volných lůžek pro pacienty s koronavirem. V menších nemocnicích jsou volné jednotky lůžek standardní péče, ve FN je volná kapacita o něco vyšší. Fakultní nemocnice ale slouží jako záloha pro celý kraj.

"Co se týká intenzivní péče, tam jsme na tom velmi hraničně, zůstávají zbytková lůžka intenzivní péče v nemocnici v Klatovech a v Domažlicích. Pak už jsou volná intenzivní lůžka jen ve FN, kde jsme dnes otevřeli další JIP pro covidové pacienty o kapacitě pěti lůžek," řekl Beneš.

Většina nemocnic už je také na maximu lůžek, které může z původního určení upravit pro covidové pacienty. "Mírné navýšení je možné ještě například v Klatovech nebo ve FN, hypoteticky v Mulačově nemocnici. Jsou pracoviště, kde nemáme ještě dosažen fyzický strop u standardní péče, prakticky všude máme dosažen fyzický strop v intenzivní péči," řekl Beneš.

Nemocnice se potýkají i s problémy s personálem. Zdravotníci jsou po mnohaměsíčním intenzivním nasazení na pokraji sil, mnozí jsou v karanténě nebo v izolaci. "Jsme na tom hůř, než jsme byli na podzim. Jsme na podobných číslech pacientů, jsou asi o 50 nižší než v listopadu, ale máme mnohem větší výpadky personálu," doplnil Beneš.

Lůžek ARO/JIP je v kraji k dispozici 36 ze 154 - ta ale slouží pro nekoronavirové pacienty. Pro covidové pacienty bylo navíc vytvořeno dalších 43 lůžek, z nichž je 11 momentálně volných. Vytvořených, tedy takzvaně reprofilizovaných standardních lůžek s kyslíkem pro covidové pacienty je volných 110 ze 391, běžných standardních lůžek s kyslíkem není obsazeno 391 z 1278, ta slouží pro všechny ostatní necovidové nemocné. Počty volných lůžek se stále mění. V kraji jsou také volné dva ze čtyř přístrojů ECMO na mimotělní okysličování krve.

Podle mluvčí FN Gabriely Levorové bylo dnes v nemocnici 147 covid pozitivních pacientů, z toho leželo 139 na covidových pracovištích. "Na covid JIP lůžkách leží 36 pacientů, z toho je 17 napojeno na umělou plicní ventilaci a dva na ECMO," shrnula mluvčí. Z přibližně 4800 zaměstnanců nemocnice bylo v karanténě či izolaci kvůli koronaviru 139 zaměstnanců.

čtk