Kam s posekanou trávou? Do popelnice nepatří!

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - pátek, 7. květen 2021 12:39
sekačka na trávu plzen cz ilustrační, pixabay

S příchodem jarních dešťů a vyšších teplot se po zimě se hlásí i probouzející se travnaté plochy a mnoho majitelů začíná sekat i dvakrát do týdne. Zůstává tak mnoho posekané trávy, se kterou je třeba si poradit.

ilustrační, pixabay

Jemnou trávu po sečení sekačkou můžete odvézt do sběrného dvora a umístit do kontejneru s bioodpadem, nebo ji využít na své zahradě. Použití lehce zaschlé trávy jako mulčovací hmoty má několik výhod. Udrží záhon bez plevelů, chrání povrch hlíny před vysoušením a bude časem sloužit jako zelené hnojení. Mulčování trávou je vhodné na záhony se zeleninou i ke keřům a stromům.

Pozor na sypání posečené trávy na kompost. V malém množství kompostu nevadí. Vyšší vrstva však rychle začíná hnít. Tráva na kompost by měla přijít již proschlá a namíchaná s větvičkami, nebo bio materiálem s jinou strukturou například zbytky zeleniny z kuchyně, aby docházelo k proudění vzduchu.

ilustrační, pixabay

Z posečené trávy je možné vyrobit si i jíchu (zákvas), tedy tekuté hnojivo s vysokým obsahem dusíku. Jíchu připravíte tak, že do větší nádoby přidáte na 1 kilogram trávy na 10 litrů vody. Nádobu zakryjete a necháte stát na sluníčku, kde bude docházet k postupnému kvašení. Občas je potřeba celý obsah promíchat. Doba výroby může být i několik týdnu, podle aktuálních venkovních teplot.