Jízda po sametu! Výstava ukáže fotky z let 1955 - 1990

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 6. listopad 2019 14:52
ImageHandler foto: město Plzeň

Jízda po sametu/ zvítězit nad lží a nenávistí. Takový je název výstavy, která mapuje sametovou revoluci a třicet let po ní ve svébytném zpracování autorky. Ta je instalována na panelech před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje. Stala se součástí programu připomínky 30 let od sametové revoluce v Plzni. Události listopadu 1989 si mohou občané přesně 30 let od 17. listopadu 1989 připomenout celodenním programem Cesta svobody.

Podle autorky výstavy Štěpánky Bláhovcové by výstava měla tematizovat svobodu, kdy cílem je, aby se procházející lidi na chvíli zastavili a zamysleli se. Součástí výstavy jsou také fotokoutky. „Už dlouho mne pracovně i osobně zajímá téma osobní svobody a zodpovědnosti a vliv velkých dějin na ty malé, na jednotlivé lidské životy,“ vysvětlila autorka, jak výstavu pojala.

„Na výstavu jsem vybrala několik fotografií z období let 1955 až 1990, s akcentem na složité roky 1968, 1969, 1989. S fotografiemi pracuji tedy jako se záznamy situací, v nichž se mohl/může ocitnout kdokoliv. Jsou na nich konkrétní lidé, ale to, co mi přijde důležité je, že by na jejich místě mohl být vlastně i někdo úplně jiný. Proto část fotografií má vyříznutý prostor obličejů, část má místo obličejů zrcátka. Myšlenkou je, že dějiny se opakují, přinášejí podobné situace a nikdy nevíme, jak v nich obstojí každý jeden z nás. V interakci s upravenými fotografiemi ve výstavě si může každý položit otázku, na které straně by tehdy stál, jak by si vybral a zda by měl vůbec na výběr, a zároveň, jak tyto situace z pohledu současnosti interpretuje historie. Hledala jsem snímky zachycující chvíle, kdy se proti sobě staví spoluobčané, sousedé, nebo momenty, kdy události jednoho vynesou na vrchol a druhého zase ne – vojáci v základní službě postavení proti demonstrantům na Václavském náměstí v srpnu 1969, zásah VB proti stařence v listopadu 1989, demonstrace, spartakiáda, volby,“ doplnila Štěpánka Bláhovcová.