Do stávky se v Plzeňském kraji nakonec zapojilo 61 škol ze 450

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 6. listopad 2019 13:08
Gymnazium Mikulasske Do středeční stávky se zapojilo také plzeňské gymnázium na Mikulášském náměstí. Foto: Archiv

Celkem 61 škol ze zhruba 450 z celého Plzeňského kraje se ve středu zúčastnilo školské stávky. Nejčastěji se do ní zapojily školy základní. Dalších devět škol stávku podporuje. Do stávky se tak zapojilo 1127 učitelů a nepedagogických pracovníků, dalších 148 pracovníků vyjádřilo podporu. Podle informací předsedkyně školských odborů v Plzeňském kraji Věry Volfové ale není úplně zřejmé, kolik přesně základních, středních a mateřských škol je zavřených a kolik jich jen omezilo výuku.

Odbory požadují pro příští rok desetiprocentní zvýšení tarifů. Vláda chce ale zvýšit tarifní platy o osm procent a dvě procenta mohou ředitelé využít na odměny. Odbory dlouhodobě usilují o zvýšení platů učitelů na 130 procent průměrné mzdy do roku 2020. „Budou následovat další kroky. Poslední čtvrtek a pátek v listopadu máme předsednictvo, takže se něco musí připravit, aby to bylo nejen těch devět procent (na rok 2021), jak slibují, ale aby to bylo daleko víc,“ uvedla Volfová.

V Plzeňském kraji je zhruba 450 středních, základních a mateřských škol. V regionu tak nestávkuje více než 50 procent škol, jak předpokládaly republikové školské odbory. Odborové organizace jsou podle Volfové na 40 základních a mateřských školách, ale stávkují také ty, kde odbory nejsou. Protestuje více škol než v roce 2012.

Z 26 základních škol v Plzni je zcela uzavřená jen 34. základní škola v Gerské ulici s více než 400 dětmi. Magistrát zřídil pro 70 dětí zdarma příměstský tábor v zoo. Přišlo 20 dětí. Lektorky se jim budou věnovat celý den, projdou zoo a absolvují výukový program. „Nesli jsme to s nevděkem a jsme rádi, že tábor funguje, protože nemáme jak obstarat děti. Bylo to narychlo,“ řekl Jan Pavel Vlček, který má ve škole syna a dceru.

Ze 44 středních škol, které zřizuje kraj, se jich ke stávce připojilo sedm, pět jich je uzavřeno. Bez výuky jsou Mikulášské gymnázium, SPŠ stavební, Střední zdravotnická škola a VOŠ, všechny v Plzni, Střední odborná škola Stříbro a Gymnázium Tachov. Ze základních škol stávkují například školy v Tachově, Klatovech, Boru u Tachova, Volduchách na Rokycansku, Klenčí na Domažlicku, Blovicích, ve Městě Touškově, obě na Plzeňsku. Školka je uzavřená v Chříči na Plzeňsku, v Plzni pak v Mandlově ulici a v Radčicích a Malesicích.

čtk