Ježíšek z Fakultní nemocnice v Plzni naděloval v africkém sirotčinci

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pátek, 21. leden 2022 17:40
Ježíšek z Fakultní nemocnice v Plzni naděloval v africkém sirotčinci Foto: FN Plzeň

S menším předstihem se vánoční nadílky dočkaly děti ze sirotčince v 7 tisíc kilometrů vzdáleném městě Bamako v západní Africe. Koncem listopadu 2021 na toto odlehlé místo dorazila zásilka z plzeňské fakultní nemocnice, konkrétně trička malovaná nejmenšími pacienty.

IMG 4643 0„Trička jsme jeli do sirotčince předat jen několik dní po našem příletu do Mali loni v listopadu. Nevěděli jsme přesně, co nás na místě čeká a v jakých podmínkách děti v sirotčinci žijí. O to víc jsme byli překvapeni, když jsme přijeli na místo. Hrála pro nás kapela, děti tancovaly, všude visely české vlajky. Děti se na nás usmívaly a byly zvědavé, co jsme jim přivezli. Vysvětlili jsme jim, kdo pro ně trička vyrobil, a že na ně myslí děti v České republice. Můžu upřímně říct, že dar je skutečně potěšil,“ prohlásil zástupce Armády ČR Peter Duhan poté, co doručil zásilku triček a s ní i další balíky humanitární pomoci.

Se samotným nápadem přišla začátkem loňského roku prezidentka Hnutí na vlastních nohou – Stonožka Běla Jensen. Do fakultní nemocnice poslala 60 bílých triček, na které pomocí fixů na textil vytvořily děti z Psychiatrické a Dětské kliniky obrázky s českými vlajkami, stonožkami a jinými zvířátky. V polovině června do fakultní nemocnice přijeli zástupci Armády ČR, aby hotová trička převzali.

„Je báječné, že se spojily síly malých dětí ze dvou kontinentů. Tím, že vedeme děti k vzájemné pomoci, pomáháme vychovávat budoucí generaci, která bere pomoc a dobro jako součást svého života. Pomáhání směřuje k pevnějšímu přátelství a zároveň i k osobní pohodě. Prostě dělá s tělem i myslí zázraky,“ dodala Běla Jensen, která se charitativním aktivitám věnuje desítky let.