Jediný vojenský kemp v republice je k vidění na soukromé zahradě v Klatovech

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 15. květen 2020 11:57
Miloš Ryneš Klub 3. armády Klatovy Miloš Ryneš z Klubu 3. armády. Foto: ZAK TV

Pravděpodobně jediným ležením Americké armády, které vzniklo k oslavě 75. výročí konce druhé světové války, se může pochlubit Plzeňský kraj. Najdete ho na soukromé zahradě zakladatele Klubu 3. armády v Klatovech. Bylo mu líto, že lidé jsou díky koronakrizi ochuzeni o klasické oslavy osvobození.

"Každý rok se konají oslavy, letos máme 75. výročí osvobození a díky nouzovému stavu Covidu-19 mi přišlo velice líto, že nemohou být lidé součástí oslav," vysvětlil zakladatel Klubu 3. armády v Klatovech Miloš Ryneš.

Na poměrně malém prostoru zahrady najdete prakticky vše, co nabízelo ležení Americké armády na konci války. "Je tady vybudováno kompletní ležení Americké armády druhé pěší divize. Nachází se tu polní lazaret, nebo-li MASH, jsou tady stany pěchoty czech point vojenské policie, štábní nebo-li velitelství 2. pěší divize. Návštěvník může vidět i vybombardované město," dodal Ryneš. 95 procent vystavených exponátů jsou podle něj originály a jejich historická hodnota je velmi vysoká.

Během jednoho týdne navštívilo vojenské ležení v Klatovech sedm desítek lidí. "Zájem mě velice překvapil a překvapilo mě i to, že se nejedná o nějakou jednu specifickou věkovou skupinu, ale v podstatě sem chodí malé děti i senioři. Jsem příjemně překvapená," podotkla Pavla Škotová, členka Klubu 3. armády Klatovy.

Příspěvek od návštěvníků je dobrovolný a bude použit na knihu, která byla věnována osvobození Klatov, kde je kompletně zpracováno osvobození města Klatovy.

Protože stále platí zpřísněná hygienická opatření a vojenské ležení je na soukromém pozemku, je třeba se na návštěvu předem objednat.