Jakou podobu maturit si studenti zvolí nebude hrát u přijímacích zkoušek roli, slibuje Univerzita

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 17. březen 2021 10:18
maturita Maturita. ilustrační foto

Rozsah upravené podoby maturitních zkoušek nebude mít na Západočeské univerzitě v Plzni (ZČU) zásadní vliv na přijetí studentů. Pro školu bude důležité, aby měli uchazeči ukončené středoškolské vzdělání a aby měli maturitní vysvědčení. Kritéria přijímacího řízení si stanovují jednotlivé fakulty podle svých požadavků. Některé fakulty se připravují na přijímací řízení, jiné přihlédnou například ke středoškolskému prospěchu uchazečů či k jejich výsledkům v národní srovnávací zkoušce, řekla mluvčí univerzity Šárka Stará.

Kvůli koronaviru a zrušení prezenční výuky ve školách se letos maturity uskuteční v upravené podobě. Ústní zkoušky z češtiny a cizího jazyka budou dobrovolné. Maturanti, kteří pomáhají v nemocnicích či domovech seniorů, nebudou muset dělat ani státní didaktické testy. Pro ostatní zůstanou povinné, pouze se u nich prodlouží čas. Všechny bude čekat školní maturita ze dvou či tří předmětů včetně případné praktické zkoušky podle oboru.

"Ústní část maturity z českého nebo cizího jazyka není na fakultách ZČU předpokladem pro úspěšné přijímací řízení. Dokonce i Fakulta pedagogická, která nabízí studium českého jazyka a cizích jazyků se zaměřením na vzdělávání, nebude zohledňovat výsledky maturitní zkoušky. Uchazeči budou z českého nebo cizího jazyka, podle oboru, který budou studovat, skládat přijímací zkoušku," uvedla Stará.

Fakulty nyní rozhodují o podobě přijímaček. Podle Staré většina fakult přijímá uchazeče na základě jiných kritérií, než je přijímací zkouška. Tak to bylo i v předchozích letech, není to novinka. Například Fakulta strojní přijímá na základě výsledků středoškolského studia. Podobně je to i na Fakultě elektrotechnické, kde je také podstatný průměr známek na střední škole. Další body se připočítávají za úspěšnou účast na matematických nebo fyzikálních olympiádách nebo za účast v národních srovnávacích zkouškách. Fakulta aplikovaných věd se řídí výsledky národních srovnávacích zkoušek z matematiky nebo z testu obecných studijních předpokladů. Fakulta právnická také vychází z národních srovnávacích zkoušek a z testu obecných studijních předpokladů.

Fakulta pedagogická se letos připravuje na variantu on-line přijímacích zkoušek, Fakulta zdravotnických studií nebo Fakulta filozofická mají zatím stanovené termíny přijímaček zhruba v polovině června, pokud by to epidemická situace nedovolila, přejdou zřejmě k on-line přijímacímu řízení. Distanční formou se už uskutečnily talentové zkoušky pro Fakultu designu a umění. "Uchazeči elektronicky odevzdávali portfolio svých uměleckých prací, úspěšní uchazeči postoupili do druhého kola. Opět elektronicky posílali k posouzení další své práce," řekla Stará.

čtk